Jeśli w Twoim domu mieszkają co najmniej dwa psiaki i każde z nich znacząco różni się gabarytami, powinieneś zwrócić uwagę na to, co jedzą. Okazuje się, że małe psy powinny zjadać inną karmę, niż te duże. Inną pod wieloma względami – tylko dlaczego?

Dobrze pogryzę, właściwie strawię

Jeśli zauważyłeś, że któryś z psów męczy się, wymiotuje, nie przyjmuje karmy, może chodzić… o jej wielkość. Psy duże, które mają w misce zbyt drobny pokarm, zamiast go gryźć, połykają w całości. Z tego względu karma jest znacznie gorzej trawiona. Z kolei małe pieski, które muszą się męczyć ze zbyt dużymi składnikami, zjadają karmy mniej lub krztuszą się zbyt dużymi fragmentami jedzenia. Z tego względu, należy psiaka obserwować i dobrać rekomendowaną mu karmę.

Z pewnością każdy pupil, bez względu na wzrost i wagę, potrzebuje wysokiej jakości karmy bez zbóż, która nie posiada zbędnych spulchniaczy, składników GMO oraz glutenu. Wiele zbóż jest przez psy źle tolerowanych, o czym nie każdy właściciel wie. Wszystko dlatego, że ludziom zboża są niezbędne w poprawie perystaltyki jelit. Psie organy są zupełnie inne, dlatego inaczej reagują na pewne składniki. Nie wystarczy fakt, że ludzie oraz psy są ssakami. Różnimy się między sobą, dlatego zamiast podawać psu resztki z obiadu, warto kupić mu dobrej jakości przysmaki.

Predyspozycje do tycia

Karmy dla psów dużych zazwyczaj posiadają więcej tłuszczu, niż te dedykowane psom małym. Wszystko dlatego, że małe pieski wolniej spalają kalorie, natomiast częściej wykazują predyspozycje leniuchów. Duże psy częściej manifestują pragnienie wyjścia na zewnątrz, wybiegania się, aportowania. Małe psy zazwyczaj załatwiają na dworze sprawy czysto fizjologiczne i tylko myślą o tym, jak miło będzie wrócić do domu i ułożyć się w ulubionym legowisku.

Jeśli podajesz wszystkim psom o różnych rozmiarach tę samą karmę, możesz spodziewać się różnych reakcji ich organizmów. Jedne będą tryskać zdrowiem, a drugie nie będą tolerować przyjmowanego pokarmu. Bacznie obserwuj swoich czworonożnych przyjaciół, postaraj się zagwarantować im wszystko, czego potrzebują do zachowania zdrowia i szczęścia. W końcu jesteś ich kochającym właścicielem.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z: sklepzkarmami.pl/

(Visited 1 724 times, 1 visits today)