Kamień do ogrodu, w tym także gnejsowa kora kamienna, ma różną wydajność w zależności od frakcji, czyli wielkości ziaren kamienia uzależnionych od jego średnicy. Kora kamienna, tak jak każdy inny kamień ozdobny do ogrodu, jest sprzedawana w różnych wielkościach.

Najczęstszy i najprostszy podział w przypadku kory skalnej to frakcje 8–16 mm, 11–32 mm i 32–63 mm. Korę kamienną możemy znaleźć również w większych formach, przykładem może być kora gabionowa, a także niekonwencjonalną w kształcie szpilki kory lub też największą – monolity.

Wybór frakcji kamienia zależy przede wszystkim od tego, do czego chcemy ten materiał wykorzystać w naszym ogrodzie.



Kora kamienna jako podłoże w ogrodzie – praktyczność i elegancja

Kora kamienna świetnie sprawdza się jako ozdobne podłoże ogrodowe. Takie zastosowanie kory w ogrodzie owocuje przede wszystkim wspaniałym efektem wizualnym. Kora kamienna cieszy oko swoją niebanalną strukturą oraz ciepłą, mieniąca się barwą.

Ogród, do którego dekoracji użyjemy tego właśnie rodzaju kamienia, nabiera elegancji, klasy i nietuzinkowości. Kora kamienna imituje naturalną korę sosnową, jednak jako podłoże sprawdza się dużo lepiej od kory drzewnej.

Jest trwała, wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne – deszcz, mróz, nasłonecznienie. Dzięki temu, w przeciwieństwie do kory drzewnej, nie nasiąka wilgocią, nie mięknie i nie rozpada się. Kora kamienna jako podłoże jest materiałem wysoce przepuszczalnym, dzięki czemu nie tworzą się na niej kałuże, a podsypane nią rośliny nie gniją. Kora kamienna użyta w formie podłoża z odpowiednio przygotowanym gruntem zatrzymuje porost chwastów.

Jaką frakcję kory kamiennej najlepiej wybrać na podłoże? Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań, pomysłu oraz wizji wymarzonego ogrodu. Mniejsza frakcja kamienia szczelnie pokrywa grunt przy cieńszej warstwie niż kamień do ogrodu we frakcji o większych średnicach poszczególnych elementów.

To oczywiście różnicuje koszty. Cena za tonę produktu oscyluje wokół 300 zł netto. Wahania zależą od nabywanej ilości, sposobu pakowania, rodzaju kory itp. Tona gnejsu w zależności od frakcji wystarcza na pokrycie od 13 do 16 m2 powierzchni, kora kamienna ma więc lepszą wydajność niż inne grysy, np. Biała Marianna czy granitowy Strzegom.

SONY DSC

Kora kamienna w ogrodzeniach gabionowych – jaką frakcję wybrać?

Ogrodzenia gabionowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Mają szereg zalet – przede wszystkim są rozwiązaniem dość tanim, łatwym w montażu, trwałym i niebanalnym. Ogród otoczony gabionami to pełna prywatność.

Ogrodzenia gabionowe składają się ze stalowych koszy wypełnionych materiałem skalnym. Kamienie umieszczone w gabionach nie tylko szczelnie zasłaniają nasz ogród, ale także pochłaniają dźwięki, dzięki czemu taka gabionowa konstrukcja stanowi barierę akustyczną.

Gabiony są po prostu dźwiękoszczelne. Ponadto dają bardzo duże możliwości aranżacyjne. Produkty zasypowe do gabionów to otoczaki, grys, grubszy żwir, szkło gabionowe, tłuczeń, kamienie polne. Jednym z piękniejszych produktów do ogrodzeń gabionowych jest kora kamienna.

Wspomniane wcześniej walory estetyczne kory oraz jej naturalność i podobieństwo do kory sosnowej upiększą każdy płot gabionowy. Dodatkowo ogród nabierze klasy i stylu, jeśli korę kamienną użyjemy zarówno do gabionów ogrodowych, jak i podłoża rabat, wysypania ścieżki lub innych aranżacji architektury ogrodowego krajobrazu.

Kora kamienna dzięki zawartości kwarcu w swojej strukturze przepięknie mieni się w słońcu, ponadto stanowi wyjątkowe tło dla roślin, krzewów i innych dekoracji w ogrodzie.

Najistotniejszy jest odpowiedni wybór frakcji. Trzeba pamiętać, aby poszczególne kamienie były większe niż oczko siatki gabionowej. Gnejs do gabionów najczęściej sprzedawany jest we frakcji 63–250 mm, co jest dość uniwersalnym rozmiarem do koszy gabionowych.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

SONY DSC

 

(Visited 206 times, 1 visits today)