16258537235_5c2b0220cbNarzekają na ból pleców, ramion, stawów i mięśni. Zamiennie lub na wszystko w jednym momencie. Codziennie bądź od czasu do czasu. Oni, wszyscy którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że dobry materac, zapewniający odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, może okazać się dla nich swoistym lekiem na całe zło. Czy inwestycja w droższy materac naprawdę ma sens? 

Niezależnie od tego czy na co dzień wykonujesz pracę fizyczną, czy siedzisz przywiązany do biurka, prędzej czy później bol pleców się o ciebie upomni. Może zainteresować się odcinkiem lędźwiowym, co będzie dla Ciebie odczuwalne wraz z każdym ruchem. Jeżeli ma lepszy dzień, zajmie się jedynie twoimi ramionami bądź karkiem. W każdym razie, ból nie ominie nikogo, taka jego niemiła natura. Czy można mu jakoś zaradzić? Cóż, niektórzy sięgną po tajemne maści i inne specyfiki, które owszem zatrzasnął bólowi drzwi przed nosem, ale nie oszukujmy się, ból to kawal dobrego włamywacza i prędzej czy później rozpracuje nasz zamek. Jeszcze inni, skorzystają z usług masażysty, który może i jest niezłym bodyguardem, ale ból posiada 10 dan w karate, więc nie ma pewności, że nasz ochroniarz zawsze stanie na wysokości zadania. Po co zatem sięgać po doraźne rozwiązania, skoro można skorzystać z opcji skuteczniejszych i zdecydowanie trwalszych?

Ostatnie dwudziestolecie, to prawdziwy rozkwit technologii używanej do produkcji materacy. Obecnie na rynku można kupić materace piankowe, kieszeniowe, lateksowe, wysokoelastyczne i termoelastyczne. Każdy typ materaca posiada swoje wyjątkowe właściwości i trudno jednogłośnie wskazać ten lepszy. Nie zawsze jest też tak, że najdroższy model  będzie tym najlepszym. W końcu może się okazać, że dany model nie spełnia naszych wymagań, a ten nieco tańszy, jak najbardziej tak. Co zatem warto wziąć pod uwagę wybierać materac dla siebie? Przede wszystkim, trzeba sprawdzić czy jego stopień twardości jest dla nas zbalansowany. Nie raz i nie dwa zdarzyło się, że ktoś zakupił materac za twardy bądź za miękki, a potem był ból i zgrzytanie zębami. Wybór właściwej twardości jest bardzo ważny. Za mały bądź za duży opór sprawi, że sen nie będzie tak komfortowy jak mógłby być, a przecież chodzi właśnie o to, by było inaczej. Stopień twardości ma też znaczenie w momencie, gdy wybieramy materac nie dla jednej osoby, ale dla pary. „Często przychodzą do nas małżeństwa, które mają problem z wyborem odpowiedniego materaca dla dwojga. Zazwyczaj proponujemy im materac o dwóch stopniach twardości, po jednym na każdą połowę materaca.”, powiedział pracownik sklepu Sypialnia Plus. Ten specyficzny rodzaj produktu oferuje coraz więcej producentów. Drugim elementem na który warto zwrócić uwagę, są strefy twardości. Im ich więcej, tym lepiej. Części ludzkiego ciała charakteryzuje różny stopień delikatności. Strefy twardości sprawiają, że poszczególne części ciała otrzymają odpowiednią liczbę punktów podparcia.  Dzięki nim natomiast, zmniejszy się nacisk nie tylko na kręgosłup, ale także na biodra, stawy i kark. Dobry materac to także solidny, przeciwalergiczny i zdejmowalny pokrowiec. Obecnie produkowane pokrowce nie tylko chronią przed zabrudzeniami i zniszczeniem materaca, ale są odpowiadają także za lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz konstrukcji, posiadają właściwości bakteriobójcze, zapobiegają rozwojowi roztoczy i alergenów. Bardzo często, posiadają także dodatkową warstwę materiału, która zwiększa komfort płynący z leżenia. Istnieją również takie pokrowce, które są specjalnie perfumowane i niosą ze sobą delikatny zapach cytrusów, kokosu bądź innych relaksacyjnych aromatów.

Oczywiście parametrów do wyboru jest dużo więcej. Istnieją materacyki dla dzieci oraz specjalne, materace rehabilitacyjne. Modele wysokie i niskie, w zależności od tego jakim stelażem łóżka się dysponuje. Istnieją także takie, które automatycznie dostosowują się do ciężaru ciała i jego temperatury. Wybór idealnego materaca nie jest łatwy, ale jedno jest pewne. Jeżeli toczyć walkę z bólem, to tylko skuteczną i tylko z najlepszymi sprzymierzeńcami.

(Visited 1 100 times, 1 visits today)