light-506372_1920Nowoczesny design, dobór dobrych jakościowo mebli czy tekstylia w charakterystyczne wzory – to na nich skupiamy się, gdy planujemy remont mieszkania. Aranżacja nowego domu czy odnawianie starego lokalu to doskonały moment, aby odejść od utartego schematu w starym budownictwie – białego sufitu. Jakie rozwiązania oferuje nam rynek?

 

Sufit pełen barw

Jeżeli nie mamy zbyt dużych funduszy, a nowe meble i wyposażenie zawłaszczyły większą część planowanego budżetu, możemy pokusić się o kupno kolorowej farby sufitowej. I tu należy przestrzegać pewnych zasad. Po pierwsze – ciemne kolory sprawdzą się w przestronnych wnętrzach. Duże przestrzenie również umożliwiają użycie kolorów intensywnych o jasnej barwie, np. żółtego. Jeżeli nasze mieszkanko ma mały metraż, użycie farby o jaśniejszych odcieniach pozwoli uzyskać efekt przestrzeni i czystości. Pastele świetnie się sprawdzą w przeciętnym M2 i M3, pozwalając zachować odpowiednie proporcje. W małych lokalach, zwłaszcza w kawalerkach, sufit powinien być co najmniej o dwa tony jaśniejszy od barwy ściany. Bawimy się formą mebli – zabawny się kolorem ścian. Jasny sufit i bardzo ciemna podłoga powiększą optycznie pokój, z kolei ciemny sufit wpłynie pozytywnie na odczucie przytulności.Sztukaterie

Przy większych funduszach możemy pokusić się o sztukaterię lub stiuki. Co kryje się pod tymi nazwami? Są to ozdoby sufitu mające długą historię. Doskonale prezentują się w przestronnych wnętrzach. Sztukaterie wykonane są ze styropianu bądź gipsu. Dzięki temu są niezwykle lekkie i bardzo łatwo zamocować je na suficie. Proste gzymsy, listwy, drobne detale czy głowice i podstawy – na rynku znajdziemy szeroki wachlarz wzorów i kolorów, które przy pomocy dopasowanego światła dopełnią projekt mieszkania i domu. Twórcy gipsowych dodatków oraz producenci oświetlenia prześcigają się w coraz to nowych projektach : „Prezentujemy zróżnicowaną ofertę oświetleniową, którą uaktualniamy o nowe trendy na rynku i dopasowujemy według zastosowania i stylu każdego obiektu, czy wnętrza” możemy znaleźć taką informację na stronie Centrumswiatla.pl. Dopełnieniem sztukaterii są widowiskowe stiuki. Tynk, który do złudzenia przypomina wybrany przez nas kamień, ma w swoim składzie pył marmurowy lub drobnoziarnisty piasek. Można dostać również farbę do złudzenia przypominającą efekt uzyskiwany za pomocą tynkowania – jednak nie jest on tak trwały jak w przypadku oryginału.

Sufit podwieszany

Jest to nowoczesna forma płyty gipsowo – kartonowej. Doskonałe rozwiązanie zarówno dla nowych mieszkań jak i starszych wnętrz. W tym drugim przypadku mamy dodatkowe plusy! Podwieszany sufit doskonale ukryje mankamenty dawnego malowania, wyrówna ściany i zamaskuje wiszące kable czy pęknięcia tynku . W przestronnym wnętrzu za pomocą umiejętnego wykorzystania poziomów można wyznaczyć strefy mieszkania, takie jak aneks kuchenny i jadalnię. Prawidłowo wykonany i zamontowany na stalowym szkielecie sufit będzie estetycznym wykończeniem nowego i starego wnętrza. Ceny są uzależnione od stopnia zaawansowania projektu.

Sufit napinany

Jest to odmiana sufitu podwieszanego. Składa się z profili mocowanych na jego obwodzie oraz membrany pomiędzy nimi. W porównaniu z płytą gipsowo – kartonową jest on trwalszy, bardziej plastyczny oraz można go w łatwy sposób umyć. Nie ma ryzyka popękania oraz powstania nieestetycznych rys. Można spotkać kilka odmian takiego rozwiązania: sufity matowe, lustrzane, satynowe, zamszowe, tworzące efekt nieba czy z efektem 3D… Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Materiał ten jest na tyle plastyczny, że nie będzie problemu ze zrealizowaniem indywidualnego projektu.

(Visited 625 times, 1 visits today)