lawkaBiegasz po domu w szpilkach? Nawet jeśli marzy ci się szlachetna drewniana podłoga to nie problem. Wystarczy tylko dobrać odpowiedni rodzaj, by cieszyć się pięknem i wytrzymałością.

 

Myślisz, że nie ma dla ciebie ratunku w postaci pięknej podłogi? Biegasz po domu w szpilkach, bo się spieszysz i nie opłaca się ich wtedy zdejmować. Czasem, gdy gotujesz, coś rozbija ci się na podłodze. Zdarza się każdemu. Mówisz, że to nie koniec? Twój pies czasami udaje, że podłoga to piasek, w którym można wykopać dołek, a dziecko także nie pomaga w pielęgnacji, tylko ją utrudnia. Nie martw się, jest dla ciebie ratunek. Możesz mieć piękną drewnianą podłogę, tylko musisz wybrać jej odpowiedni rodzaj. Potem wystarczy, że będziesz ją rozsądnie pielęgnować. Wbrew pozorom drewniane podłogi są bardzo trwałe.Twardość

By nasza podłoga była rzeczywiście do zadań specjalnych musimy zadbać o wybór szczególnie twardego gatunku drewna. Do takiego zalicza się: jesion. Możesz zdecydować się nie tylko na nasze rodzime gatunki drewna, ale i na egzotyczne. W tym przypadku idealnym wyborem dla ciebie będzie jatoba, merbau, czy doussie. Warto nadmienić, że materiał doussie jest stosowany na torze rowerowym w Bawarii! Nawet twoje szpilki, pazury psa, czy pomysłowość dziecka mu nie zaszkodzą. To jest dopiero drewno do zadań specjalnych!

Korek

Podłoga drewniana korkowa także nadaje się do zadań specjalnych. Często jest stosowana w przestrzeniach użytku publicznego, co jak najbardziej świadczy o jej trwałości. W końcu, przestrzenie publicznego użytku, mają to do siebie, że przewijają się tam tysiące osób, prawda? Podłoga drewniana korkowa zapewni nam komfort użytkowania, bo jest trwała, ciepła, łatwa w pielęgnacji i ładna. Do tego jest odporna na wilgoć. Bez problemu możemy stosować ja w łazience i nie martwić się, gdy nasze dziecko ją zaleje. Jest ona odporna dzięki odpowiednim rozmieszczeniu deseczek.

buty-na-podlodze

Drewniane kasetony

Co zrobić by na podłodze nie było widać zniszczeń? Zainwestować w taką, która ma wyglądać na starą i podniszczoną. Brzmi idiotyczne? Właśnie nie! Drewniane kasetony, które pokrywa patyna czasu, nie dość, że są stylowe, to i modne, oraz funkcjonalne. Nie musimy przejmować się tym, że pojawiły się na nich ślady pazurów naszego czworonoga, czy zarysowania. Ta podłoga drewniana, ma wyglądać jak ta pałacowa i koniec. Pomyśl, ile ci to oszczędza nerwów i czasu. Z pewnością warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem.

Zabezpieczenie drewna

Gdy już wybierzemy rodzaj naszej podłogi warto pomyśleć o jej zabezpieczeniu. Sprawdzają się tutaj zarówno tradycyjne lakiery jak i olejowiska. Te drugie idealnie nadają się dla osób, które pragną zabezpieczyć powierzchnie podłogi przed miejscowym uszkodzeniem. Zaletą olejowisku jest także jego 100% naturalność, co będzie istotną zaletą, dla alergików. Niestety bywa tak, że lakiery potrafią nas uczulać. Lepiej wybrać olejowisk, gdy jest się alergikiem bądź ma małe dziecko. Olejowosk nie blokuje porów drewna, podkreśla naturalne piękno naszej podłogi oraz nadaje jej połysk.

Jak dbać o drewnianą podłogę?

Wybór wytrzymałej podłogi, nie jest jedyną rzeczą, jaką powinniśmy zrobić. O podłogę należy dbać, by służyła nam jak najdłużej. Po pierwsze bardzo istotne jest dopasowanie podłogi do pomieszczenia. Jeśli wybierzemy podłogę bardzo wrażliwą na wilgoć do łazienki to niepowodzenie murowane. I to nie z winy jakości podłogi, tylko naszej. Kolejnym istotnym czynnikiem pozwalającym na długie zadowolenie z jakości podłogi to jej odpowiednie zabezpieczenie. Stosujemy do tego lakier bądź olej. Należy także podkleić wszystkie meble filcem od spodu. W ten sposób nie będą one rysowały naszej podłogi. Podłogi drewnianej nie należy nadmiernie moczyć ani myć mopem przeznaczonym do płytek. Stosowanie myjki parowej to zbrodnia na szlachetnym drewnie! Podłogę drewnianą myjemy mopami do niej przeznaczonymi oraz pielęgnujemy specjalnymi kosmetykami do drewna. W ten sposób będziemy wiele lat cieszyć się pięknem naszej podłogi.

Inwestycja w drewnianą podłogę to mądry zakup na wiele lat. Drewniana podłoga jest trwała, ekologiczna i zdrowa. Idealnie wycisza pomieszczenie oraz pozwala nam na zdrowe chodzenie na boso. Do tego każdemu wnętrzu nadaje klimatu oraz charakteru. Wystarczy dobrać jej odpowiedni rodzaj, twardość, oraz kolor, by cieszyć się pięknym mieszkaniem i dbaniem o ekologię. Naprawdę warto!

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz podłogi drewniane: http://www.artcorestudio.pl/podlogi-drewniane
(Visited 743 times, 1 visits today)