Dobry sen to zasługa wielu czynników w tym przede wszystkim wygodnego łóżka, a dokładniej mówiąc materaca. Jednak, aby materac spełnił swoje zadanie musi być odpowiednio zamontowany. Służy do tego rama nazywana też stelażem.

Ten konstrukcyjny element każdego łóżka powinien spełniać odpowiednie kryteria wytrzymałościowe, bowiem przyjmuje on na siebie ciężar materaca i śpiących na nim ludzi. Czym zatem powinny cechować się drewniane ramy do łóżek?



Jakie parametry powinny spełniać drewniane ramy do łóżek?

Łóżka to meble, które podobnie jak krzesła, fotele czy sofy muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością na obciążenia. Ich intensywna eksploatacja sprawia, że konstrukcja tych mebli powinna być bardzo starannie przemyślana.

To samo tyczy się materiałów z jakich są wykonywane. W przypadku łóżek ich najważniejszym elementem konstrukcyjnym jest rama, na której spoczywa materac. Przy jej projektowaniu szczególną uwagę trzeba zwrócić na wymiar łóżka i pod tym względem dobierać materiały z jakich stelaż będzie wykonany.

Pozostałe czynniki wpływające na jakość ramy wyjaśnia ekspert firmy Limbor z Czeladzi specjalizującej się w produkcji elementów drewnianych dla przemysłu meblowego:

“Choć w obiegowym języku określenia rama i stelaż są używane zamiennie, to takie nazewnictwo nie jest do końca poprawne. Rama łóżka to element konstrukcyjny, do którego mocuje się stelaż. Natomiast sam stelaż to konstrukcja składająca się z listewek, na których kładzie się materac.

Oba te elementy są najczęściej wykonane z dwóch różnych gatunków drewna. W przypadku ramy stosuje się tzw. Ramiaki z drewna sosnowego lub świerkowego o przekroju 40 x 80 mm lub 40 x 120 mm.

Z kolei listwy materacowe stosowane w stelażu produkuje się z drewna bukowego, brzozowego oraz czasami sosnowego. Standardowy przekrój takich listew to 15 x 67 mm i 18 x 67 mm. Natomiast długość listew zależy od szerokości materaca i może wynosić od 80 cm do nawet 200 cm.

Prócz odpowiednich wymiarów i gatunku zastosowanego drewna ważny jest również sposób obróbki. Każdy element ramy i stelaża powinien być dokładnie wyszlifowany, a w przypadku listew materacowych ich brzegi należy zaokrąglić. Dzięki temu ogranicza się ewentualność uszkodzenia materaca o ostrą krawędź listwy”.

Z jakiego drewna produkuje się ramy i stelaże do łóżek?

Drewniana rama łóżka musi być odporna na duże obciążenia i dlatego zazwyczaj produkuje się ją z mocnego i wyselekcjonowanego drewna sosnowego, bądź świerkowego. Jednak w przypadku listew materacowych liczy się nie tylko wytrzymałość, ale też giętkość.

Stąd też do tzw. Stelaży sprężynujących używane jest drewno bukowe, charakteryzujące się dużą elastycznością. Materac ułożony na takich listwach jest poddawany mikroruchom, co zapewnia jego optymalną wentylację, a to z kolei gwarantuje mu dłuższą żywotność. Jak więc widać na przykładzie łóżka bardzo często w meblu najważniejsze bywa to, co jest ukryte przed wzrokiem użytkownika.

 

(Visited 112 times, 1 visits today)