Rosnąca popularność oczyszczalni biologicznych doprowadziła do powstania wielu opinii na ich temat. Jednak opinie te często nie są podparte dowodami naukowymi, a więc nie zawsze są zgodne z prawdą.

Aby ocenić skuteczność oczyszczalni biologicznych, trzeba zapoznać się z rzeczywistymi zasadami ich działania. Informacje należy pozyskać z rzetelnych źródeł. Jak naprawdę funkcjonują oczyszczalnie biologiczne?



Do czego służą oczyszczalnie biologiczne?

Z oczyszczalni biologicznych korzystać mogą nie tylko duże przedsiębiorstwa lub firmy. Jest to idealne rozwiązanie dla mieszkańców, którzy nie posiadają dostępu do kanalizacji. Z pewnością oczyszczalnie biologiczne są zdecydowanie bardziej skuteczne, a na pewno bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla środowiska niż szamba.

Jak tłumaczy ekspert z firmy zajmującej się sprzedażą zbiorników i pomp paliwowych FHU MiM Mariusz Mańkowski: “Biologiczne oczyszczalnie to specjalne zbiorniki podłączane do instalacji danego budynku. Dzięki nim nieczystości trafiają do pojemnych komór. W oczyszczalniach zachodzą naturalne procesy gnilne z udziałem bakterii. Oddzieleniu podlegają osady i tłuszcze, a wydzielona woda może być uwolniona do wód gruntowych”.

Jak obalić mity na temat oczyszczalni biologicznych?

Opinie krążące o oczyszczalniach biologicznych często wypaczają fakty i dostarczają błędnych informacji. Przede wszystkim należy stwierdzić, że wbrew panującym przekonaniom, oczyszczalnie biologiczne są w pełni bezpieczne. Biorące udział w procesie oczyszczania bakterie nie są szkodliwe dla ludzi, nie powodują żadnych chorób.

Często mówi się, że z oczyszczalni biologicznych wydobywają się nieprzyjemne zapachy. To kolejna niezgodna z faktami informacja. Oczyszczalnia nie generuje brzydkich zapachów, jej działanie jest bezwonne. Powodem nieprzyjemnych zapachów może być niewłaściwe użytkowanie oczyszczalni lub nieprawidłowo przeprowadzony proces wentylacji. W takim wypadku należy zgłosić awarię do specjalisty.

Gdzie można zainstalować oczyszczalnię biologiczną?

Niektórzy błędnie twierdzą, że do montażu oczyszczalni biologicznej przy budynku mieszkalnym potrzebne są specjalne uprawnienia. Tymczasem do instalacji wymagane jest jedynie zgłoszenie, poświadczenie własności działki oraz plan przyłączenia oczyszczalni do budynku.

Wszystkie dokumenty dostępne są w miejscowych starostwach lub na stronach internetowych wydziału budownictwa. W przypadku jakichkolwiek problemów, można skorzystać z pomocy profesjonalnych firm lub zapytać o poradę geodetów.

Oczyszczalnia biologiczna może być postawiona nawet na trudnym i wymagającym terenie. Warunki gruntowe i wodne mają duże znaczenie, ale nie są decydujące. Nawet jeżeli jakość gruntu i poziom wód nie jest idealny, istnieją rozwiązania pomocnicze umożliwiające montaż oczyszczalni.

Do każdej oczyszczalni da się przyłączyć przepompownie, która zagwarantuje jej właściwe działanie.

 

(Visited 176 times, 1 visits today)