Przejdź do treści

Ogrzewanie domu peletem – korzyści.

Pellet to rodzaj odnawialnego paliwa z biomasy przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń przy pomocy specjalnego kotła. Jest to drewno opałowe w postaci granulatu z trocin drzewnych. Do jego wyrobu nadają się nie tylko wszystkie gatunki drzew, ale nawet trawy, łuski owsa, prosa czy słonecznika.

Ze względu na swoje właściwości jest coraz częściej wykorzystywany do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Sprawdź, jakie korzyści ma ogrzewanie domu pelletem!



Ekologia i bezpieczeństwo dla domowników

Jedną z wielu korzyści ogrzewania domu pelletem jest ekologia. Już sama idea pozyskiwania z odpadków jest bardzo ekologiczna oraz przyczynia się do zmniejszenia ilości śmieci. Co istotne, podczas produkcji do sprasowanych wiórków drewnianych nie dodaje się żadnych substancji chemicznych i klejących, a to sprawia, że przy spalaniu nie są emitowane do atmosfery żadne szkodliwe i toksyczne substancje oraz nieprzyjemne zapachy.

Pellet spala się praktycznie bezpopiołowo – pozostaje z niego 20 razy mniej popiołu, niż z węgla. Popiół drzewny ma tę zaletę, że może posłużyć, jako ekologiczny nawóz do ogrodu. Biomasa jest paliwem odnawialnym w przeciwieństwie do węgla, którego ilość jest ograniczona, dlatego należy rozsądnie gospodarować jego zasobami.

Pellet to biopaliwo do różnego rodzaju kotłów – wielopaliwowych, zgazowujących drewno, do kominków i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Podczas procesu spalania powstaje jedynie niewielka ilość dwutlenku węgla – do atmosfery uwalnia się tylko tyle, ile zostało zużyte przez rośliny podczas procesów fotosyntezy.

Przystępne ceny i niskie rachunki za ogrzewanie

Pellet w Krakowie cechuje się wysoką jakością i przystępną ceną. Jest to spowodowane po części brakiem zależności pomiędzy wahaniami cen surowców naturalnych, tj. ropa czy węgiel, a rynkiem sprzedaży pelletu.

Jest on otrzymywany w dużej mierze z resztek, jakie powstają w zakładach zajmujących się obróbką drewna, np. podczas produkcji mebli. To właśnie dzięki swojemu pochodzeniu zawdzięcza on naprawdę przystępne ceny.

Co więcej, jest to paliwo bardzo wydajne i daje duże oszczędności sięgające 50% w porównaniu z gazem ziemnym, LPG czy olejem opałowym. Do ogrzania przeciętnej wielkości gospodarstwa domowego (150 m²) potrzeba rocznie około 5-6 ton pelletu. Przy czym warto pamiętać, że ilość spalanego paliwa zależy głównie od jego jakości, jak i samego kotła grzewczego.

Komfort użytkowania kotłów na pellet

Automatyczne kotły na pellet oferują wysoki komfort użytkowania. Oznacza to, że nie musimy się martwić o jego dokładanie, aż do wyczerpania jego zapasu w zasobniku. Kocioł na pellet pozwala także zachować większą czystość, czego nie da się osiągnąć w kotłowniach na węgiel.

Wysokiej jakości kocioł sam się rozpala i gaśnie, w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Jak zauważa specjalista z firmy Luskar z Krakowa, która posiada własny skład materiałów opałowych:

“Urządzenia grzewcze do ogrzewania pelletem są niemal w pełni zautomatyzowane. Wystarczy dostarczyć ładunek paliwa do zasobnika pieca i ten sam przetransportuje go do komory spalania, którą jednocześnie będzie nadzorować i czyścić”.

Czystość, łatwość w transporcie i magazynowaniu

Pellet to paliwo czyste i łatwe w przechowywaniu, gdyż pakowane jest najczęściej w worki 15 i 25-kilogramowe, co minimalizuje także emisję zanieczyszczeń podczas jego transportu. Poza tym nie pyli się, nie kurzy oraz nie absorbuje wilgoci z powietrza.

Dzięki dobrej dostępności nie musimy składować go w domowej kotłowni w dużych ilościach. Ilość popiołu, jaka powstaje w wyniku spalaniu pelletu jest stosunkowo niewielka, co przyczynia się do ograniczenia potrzeby częstego opróżniania popielnika.

Odkryj potęgę efektywnego ogrzewania z NORWIT.PL! Zapoznaj się z naszym asortymentem nagrzewnic gazowych najwyższej jakości i podkręć komfort cieplny. Niezależnie od potrzeb – od suszenia budynków po ogrzewanie przestrzeni – nasze nagrzewnice gazowe dostarczą niezawodnej wydajności. Zamów już teraz i ciesz się efektywnym ogrzewaniem z NORWIT.PL

 

(Visited 294 times, 1 visits today)
Podziel się