Osteoporoza jest chorobą szkieletu, w której przebiegu występuje stopniowy ubytek masy kostnej oraz podwyższona podatność kości na załamania. Do jej najważniejszych przyczyn należy spadek związków wapnia w organizmie i niedobór witaminy D, a także obniżająca się z wiekiem aktywność różnych enzymów oraz brak ruchu.

Osteoporoza może się przez wiele lat rozwijać bez żadnych objawów, a pierwszym symptomem jest zwykle nagłe złamanie. Do uszkodzeń kości dochodzi nawet przy niewielkim urazie. Osteoporoza jest trudna w leczeniu, jednak można jej zapobiegać.Zwiększenie aktywności fizycznej

Aby utrzymać zdrowy układ kostny, należy zadbać o sprawne funkcjonowanie całego ciała. Aktywność fizyczna powinna być regularna, a przy tym umiarkowana i nieobciążająca nadmiernie kości. Zwiększenie siły mięśni pobudza procesy wzrostu masy kostnej, co obniża podatność na złamania.

W profilaktyce osteoporozy szczególnie zalecana jest aktywność na świeżym powietrzu i trening wytrzymałościowy, najlepiej w połączeniu z ćwiczeniami rozciągającymi oraz poprawiającymi koordynację ruchową. Dobrym rozwiązaniem będzie marsz, skakanie na skakance czy taniec. Osobom z grupy ryzyka odradzane jest bieganie, ze względu na ryzyko dodatkowych urazów kości.

Wprowadzenie odpowiedniej diety

Profilaktyka osteoporozy powinna opierać się na odpowiedniej diecie. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć produktów bogatych w białko, wapń, potas oraz witaminę D i K. Najlepsze źródła tych składników odżywczych i minerałów to przetwory mleczne w rodzaju serów, maślanek, jogurtów czy kefirów, a także zielone warzywa – np. szpinak, brokuły, kapusta, jarmuż czy pietruszka.

Warto sięgać po produkty sojowe, ryby morskie, orzechy czy tłuszcze roślinne, np. oliwę z oliwek i olej rzepakowy. W diecie powinno się natomiast ograniczyć produkty hamujące przyswajanie wapna, takie jak wyroby mięsne zawierające fosforany, słodkie napoje gazowane czy sery topione.

Odpowiednia suplementacja

Suplementacja odpowiednimi środkami może poprawić funkcjonowanie stawów i wzmocnić kości. Takie produkty polecane są zwłaszcza wówczas, gdy badanie osteoporozy wykaże znaczące odwapnienie kości.

Suplementy sprawdzają się również w profilaktyce innych schorzeń układu ruchowego. Kluczowym składnikiem jest wapń, który ma wpływ na przemianę materii oraz prawidłową pracę mięśni. Jego suplementacja korzystnie wpływa także na prawidłowe krzepnięcie krwi.

Jeżeli densytometria wskazuje na wysoką utratę gęstości mineralnej kości, warto sięgnąć po preparaty uzupełniające niedobory witaminy D3 oraz witaminy K2.

(Visited 59 times, 1 visits today)