Wiele osób zastanawia się, jaką przyczepę wybrać do swojego samochodu. Jednak zanim zaczniemy wybierać konkretną przyczepę, to powinniśmy zastanowić się, czy w ogóle mamy niezbędne uprawnienia. Nikt przecież nie chciałby zostać zatrzymanym przez policję w trakcie ważnego transportu towarów firmowych albo podczas podróży wakacyjnej.
Kodeks drogowy prawdę nam powie
Jeżeli mamy tylko prawo jazdy kategorii B, to są przyczepy, które legalnie możemy ciągnąć. Są to przyczepy lekkie, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Oczywiście to jeszcze nie wszystko.
Oprócz przyczepy potrzebny nam będzie samochód, który ma zamontowany hak. Jeżeli nasz samochód go nie ma, to możemy zamontować go dodatkowo.
Z kolei mając prawo jazdy kategorii B nasz pojazd nie może przekraczać 3,5 tony. To oznacza, że samochód łącznie z przyczepą nie może przekroczyć tej wagi, a sama przyczepa nie może ważyć więcej niż 750 kg. Musimy się więc upewnić, czy całość nie przekroczy 3,5 tony, a to oznacza, że nie każdym samochodem pociągniemy lekką przyczepę mając prawo jazdy kategorii B.
Dodatkowe uprawnienie B96
Do auta o wadze 3,5 tony możemy przypiąć przyczepę lekką tylko jeżeli odbędziemy kurs i zdamy dodatkowy egzamin. W ten sposób otrzymamy uprawnienie B96. To oznacza, że będziemy mogli kierować zespołem pojazdów o maksymalnej masie 4250 kg. Taka możliwość pojawiła się w 2014 roku. Sam egzamin na to dodatkowe uprawnienie jest bardzo podobny do egzaminu na kurs prawa jazdy B + E.
Kategoria B + E
Kategoria B + E daje nam już nieco większe możliwości transportowe z przyczepą. Konieczny jest oczywiście kurs prawa jazdy B + E oraz zdanie stosownego egzaminu. Dzięki temu możemy prowadzić pojazd o całkowitej dopuszczalnej masie do 3,5 tony oraz dodatkowo przyczepy o masie do 3,5 tony.
To daje ogromne możliwości, ponieważ cały zespół może ważyć aż 7 ton. Przyda się to osobom, które chcą podróżować z większymi przyczepami kempingowymi lub muszą w firmie przewozić cięższe ładunki.
Ważne informacje przy ciągnięciu przyczepy
Wielu kierowców zapomina, że z ciągnięciem przyczepy wiąże się też wiele ograniczeń. Pierwsze z nich związane są z prędkością. Ciągnąc przyczepę poza terenem zabudowanym nie możemy przekraczać 70 km/h na drogach jednojezdniowych i 80 km/h na drogach dwujezdniowych.
Dodatkowo musimy pamiętać, że prędkość należy dostosować do masy przyczepy, ponieważ bezpieczeństwo jazdy będzie się zmieniać. Im większa masa, tym ostrożniej powinniśmy jechać.