Materiał, który wybierzemy na pokrycie dachu, będzie miał wpływ na energooszczędność, trwałość i atrakcyjność naszego domu, konieczne jest, abyśmy czuli się pewnie, podejmując tę decyzję.
Z szerokiej gamy produktów warto wybrać te, które zapewnią nam ochronę przed wilgocią, będą odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne – silny wiatr, deszcz, śnieg, grad.
Ważną kwestią jest również to, aby miały stosunkowo niską cenę do jakości – nie oszukujmy się – każdy z nas szuka idealnej równowagi pomiędzy tymi dwoma składnikami.
Gonty bitumiczne to produkty często wybierane do krycia dachów. Są one trwałe, lekkie, a ich montaż jest zaskakująco łatwy. Gonty są dostępne w różnych kolorach i różnych kształtach – można nawet znaleźć repliki gontów asfaltowych przypominające gonty drewniane lub płytki łupkowe.
Średnia żywotność gontu bitumicznego wynosi często dwadzieścia lat lub więcej. Długość ta zależy jednak od takich czynników, jak rodzaj i jakość produktu, sposób montażu, warunki klimatyczne i narażenie na działanie czynników atmosferycznych. Prawidłowy montaż jest jednym z ważnych czynników wpływających na niezawodność gontów bitumicznych.
Czym jest gont bitumiczny? Skąd wzięła się popularność gontów bitumicznych?
Gonty bitumiczne są coraz popularniejszym pokryciem dachowym ze względu na stosunkowo niski koszt, trwałość i stosunkowo łatwy montaż. Gonty bitumiczne występują w dwóch podstawowych formach: jedna to gont trójpłatowy, który, jak sama nazwa wskazuje, jest płaskim, prostokątnym produktem z trzema “wypustkami” lub występami, które nadają mu wymiarowość; druga to bardziej zaawansowany gont laminowany, który ma wiele warstw wypustek, dzięki czemu ma większą grubość i wymiarowość. Gonty laminowane nazywane są również architektonicznymi lub wymiarowymi.
Gont bitumiczny wykonany jest zwykle z czterech głównych elementów:
- rdzeń – zwykle maty z włókna szklanego lub organicznego materiału filcowego, który zapewnia wytrzymałość i zapobiega pękaniu
- powłoka asfaltowa – nakładane na spodnią stronę rdzenia w celu zapewnienia wodoszczelności
- granulki mineralne – osadzone w asfalcie w celu ochrony przed promieniowaniem słonecznym/ UV, zużyciem i ogniem. Posypka nadaje gontowi kolor.
- pasek kleju – szlifowany obszar na powierzchni każdego gontu, który jest pokryty granulatem ceramicznym; gdy dwie warstwy gontów są nałożone na siebie, paski kleju tworzą wodoszczelne uszczelnienie
Właściwości gontów bitumicznych
Choć gonty bitumiczne produkowane są w szerokiej gamie kolorów i stylów, ich podstawowym zadaniem jest ochrona konstrukcji przed przenikaniem wody z deszczu lub śniegu. Jednak wraz z upływem czasu i wystawieniem na działanie czynników atmosferycznych nawet najlepsze gonty bitumiczne w końcu ulegają uszkodzeniu. Gdy to nastąpi, należy je wymienić.
Gonty bitumiczne to coraz bardziej popularne pokrycia dachowe. Swoją popularność zawdzięczają niskiej cenie, trwałości i łatwości montażu. Należą one również do najłatwiejszych w naprawie lub wymianie pokryć dachowych.
Gonty bitumiczne nie są tak trwałe jak niektóre inne materiały: włókno–cementowe, łupkowe czy metalowe. Asfalt jest jednak odporny na deszcz, grad, silne wiatry i śnieg. Dlatego na większości obszarów gonty bitumiczne są wystarczającym materiałem na pokrycie dachowe.
Istnieje kilka rodzajów gontów bitumicznych, ale wszystkie mają tę samą podstawową konstrukcję. Podłoże gontu bitumicznego jest wykonane z maty z włókna szklanego lub celulozy nasyconej asfaltem i pokrytej granulatem mineralnym. Warstwa ta chroni gont przed działaniem promieni słonecznych i czynników atmosferycznych.
W zależności od rodzaju gontu jego powierzchnia może być gładka lub fakturowana. Gonty mogą być laminowane (dwuwarstwowe) lub nielaminowane (jednowarstwowe). Gonty laminowane mają większą odporność na warunki atmosferyczne niż nielaminowane.
Gont bitumiczny można stosować tylko na dachach pochyłych, ponieważ spływ wody odbywa się po nich grawitacyjnie.
Czy na pewno wybrać gont bitumiczny na pokrycie naszego dachu?
Gont bitumiczny nie bez powodu zyskał swoją popularność. Łączy ze sobą wiele pożądanych cech – są odporne na uszkodzenia, zdolne do przetrwania w niskich temperaturach, tanie i łatwe w montażu. W sklepie przechowywane są w wygodnych, pociętych już arkuszach, dlatego ich składowanie nie jest kłopotliwe, a i z dostawą nie ma problemu.
Wybierając gonty, trzeba pamiętać, aby układać je w odpowiednim nachyleniu, bo woda musi mieć przestrzeń, żeby swobodnie spływać z dachu. Dachówkę bitumiczną najczęściej wybierają osoby, które decydują się również żeby samodzielnie przeprowadzić ich montaż – bo to po prostu łatwe.
Być może ten materiał nie jest najtrwalszym na rynku, ale z pewnością w tej cenie najkorzystniejszym.
Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/