Chociaż lipiec i sierpień to miesiące wakacyjne, już niedługo błogie lenistwo dobiegnie końca. Ci, którzy jeszcze poszukują pracy, mogą rozejrzeć się za atrakcyjnymi ofertami u naszych zachodnich sąsiadów. Ciągle poszukiwani są specjaliści w wielu dziedzinach zawodowych. Znajomość języka jest zawsze dodatkowym atutem.

Trochę statystyk

Niemcy to czwarta co do wielkości gospodarka świata. Ten szczególnie uprzemysłowiony kraj liczy sobie ponad 80 milionów mieszkańców. Około 90 proc. niemieckich firm zaliczana jest do grupy przedsiębiorstw średniej wielkości. To właśnie te 90 proc. firm odpowiada za prawie 70 proc. wszystkich miejsc pracy i za ponad 50 proc. produkcji gospodarczej. Jeśli chodzi o handel zagraniczny, naszym sąsiadom ustępują wyłącznie Amerykanie i Chińczycy.W porównaniu do Polski, liczny bezrobotnych w Niemczech nie mierzy się w procentach, zaś podaje w liczbach. Oczywiście, liczby te stale spadają. Federalna Agencja Pracy w Niemczech Wschodnich i Zachodnich podaje, że ostatnimi czasy odnotowano wzrost zatrudnienia z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym (o, 25 proc.). Zatrudnienie to wzrasta we wszystkich landach, ze szczególnym uwzględnieniem stolicy – Berlina. Większość pracuje na cały etat (ponad 70 proc.).

Z analizy poszczególnych branż można wywnioskować, że największą popularnością cieszą się: opieka oraz handel. Jeśli chodzi o spadki w liczbie zatrudnionych osób, prym wiodą górnictwo, energetyka oraz branża wodociągowa. Logicznym jest więc fakt, że w firmach tych branż mogą szukać pracowników.

Praca dla osób w każdym wieku

Niemiecki rynek pracy jest otwarty na każdego, niezależnie od wieku. Bez wątpienia znajdą tam pracę osoby młode jak i nieco starsze. Co ciekawe, Niemcy mogą pochwalić się jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej, wśród ludzi pomiędzy 15, a 25 rokiem życia.

Liczba miejsc pracy zależna od regionu

Jak to w każdym kraju bywa, również i w Niemczech perspektywa pracy zależna jest od regionu. Najmniejszą stopą bezrobocia mogą pochwalić się wybrane zakątki Niemiec Południowych, a więc takie landy jak: Bawaria oraz Badenia-Wirtembergia. Szanse na pracę zależą również od posiadanych kwalifikacji. Niemcy potrzebują techników i specjalistów – oczywiście z doświadczeniem. Dobrze wykwalifikowana jednostka z podstawową znajomością języka niemieckiego bez wątpienia znajdzie tu pracę.

By dostać się do Niemiec w celu podjęcia wymarzonej pracy, Beata Bus oferuje przewóz osób na trasie województwo pomorskie, zachodniopomorskie, Kujawsko – Pomorskie – Niemcy.

(Visited 189 times, 1 visits today)