Bycie pracującym rodzicem to ogromne wyzwanie. Jeśli zastanawiasz się, jak pogodzić pracę z opieką nad dziećmi, to poniżej znajdziesz kilka sposobów, które mogą Ci się przydać.

Rodzicielstwo to szereg wyzwań, którym należy dzielnie stawić czoła. Pracujący rodzice zdecydowanie mają pod górkę — pogodzenie opieki nad dzieckiem wraz z karierą zawodową jest zadaniem frustrującym i męczącym. Ciężko osiągnąć jednocześnie dobre wyniki i w jednym i drugim. Pytanie — gdzie w tym wszystkim znaleźć czas dla siebie? Warto szukać rozwiązań, które pomogą w opiece nad dzieckiem. Do wyboru jest znalezienie bardziej elastycznej pracy, skorzystanie z pomocy dziadków, wzajemna pomoc pomiędzy rodzicami, czy opiekunka dla dziecka.

Elastyczne godziny pracy

Pierwszym sposobem na pogodzenie rodzicielstwa z pracą może być znalezienie formy zatrudnienia, która będzie możliwie elastyczna. W takiej sytuacji o wiele łatwiej będzie zająć się dzieckiem, jak i jednocześnie rozwijać swoją karierę zawodową. Należy zwrócić uwagę na to, że elastyczna bądź zdalna praca dalej wymaga poświęcenia konkretnej ilości czasu i zaangażowania. Tym samym w niektórych przypadkach będzie to dobre rozwiązanie, podczas gdy w innych zostanie ono skazane na sromotną porażkę. Wszystko uzależnione jest od potrzeb rodziców, ich sytuacji finansowej oraz dziecka — to wymagające ciągłej uwagi z może dekoncentrować np. przy pracy zdalnej.Pomoc dziadków

Pracujący rodzice bardzo często korzystają z pomocy dziadków. Jeśli jest taka możliwość to oczywiście, że warto ją przemyśleć. Niestety w wielu sytuacjach uzyskanie takiego ułatwienia nie wchodzi w rachubę. Dziadkowie mogą nie mieć siły, mieszkać daleko, bądź mieć zupełnie inny pogląd na wychowanie dziecka. Kwestie odmiennych światopoglądów skutecznie utrudniają dogadanie się, a także mogą być powodem wielu kłótni w przyszłości. Dlatego nic dziwnego, że wielu młodych rodziców nie ma możliwości, bądź nie chce decydować się na pomoc dziadków.

Wzajemna pomoc pomiędzy rodzicami

Czasami wystarczy dogadać się z innymi rodzicami, by szybko zorganizować opiekę nad dzieckiem. Jeśli inni rodzice mieliby czas zaopiekować się dzieckiem w godzinach Twojej pracy, a Ty w ich, to jak najbardziej korzystaj z takiego rozwiązania. Takie wyjście z sytuacji jest nie tylko wygodne, ale także umożliwia Twojemu dziecku spędzenie czasu ze swoimi rówieśnikami.

Zatrudnienie opiekunki dla dzieci

Gdy wszystkie powyższe metody nie wchodzą w grę, zostaje zatrudnienie opiekunki dla dziecka. Warto to zrobić, gdy pogodzenie pracy z opieką nad dzieckiem staje się po prostu niemożliwe. Znalezienie dobrej opiekunki nie jest tak trudne, jakby mogło się wydawać. Jedyne o czym należy pamiętać, to by nie spieszyć się z poszukiwaniami. Dobrze jest poświęcić nieco więcej czasu na wybór odpowiedniej kandydatki, takiej, z którą bez problemu dogadamy się, jeśli chodzi o najważniejsze zasady wychowania dziecka: spędzanie wolnego czasu, nauka, czy kary.

Jeśli potrzebna Ci niania w Poznaniu, to skorzystaj ze specjalnych portali, na których znajdziesz ogłoszenia opiekunek z okolicy. Każda kandydatka ma tam swój profil, na którym poczytasz o niej najważniejsze informacje, sprawdzisz referencje, jak i znajdziesz kontakt, dzięki któremu umówisz się na rozmowę, czy dzień próbny.

Pamiętaj, że zawsze istnieje wyjście z sytuacji. Najważniejsze jest, by zamiast szukać problemów, skupić się na rozwiązaniach. Łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dziecka jest zadaniem trudnym, jednak jak najbardziej wykonalnym.

(Visited 299 times, 1 visits today)