narzedzia-ogrodnicze

Prawidłowe przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nasz ogród wiosną oraz latem znów stanie się piękny, a my tym samym zyskamy wyjątkową przestrzeń do relaksu. 

Odpowiednia pielęgnacja oczka wodnego

Jak już wcześniej wspomniano, prawidłowe przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo ważne. Niestety często śnieg, jak i niskie temperatury mogą uszkodzić niektóre nasze drzewa, kwiaty oraz krzewy. Również na niebezpieczeństwo narażone są inne elementy wyposażenia naszego ogrodu. Z tego powodu warto wcześniej o nie odpowiednio zadbać.

Z pewnością każdy, kto posiada nieco większy ogród, ma również oczko wodne. Bez tego elementu wyposażenia ogrodu, wiele osób nie wyobraża sobie swojego wymarzonego miejsca wokół domu. Zdecydowanie oczko wodne jest bardzo efektowne, jednak tylko wtedy, gdy jest w pełni sprawne. Jeżeli zaniedbamy je i odpowiednio nie przygotujemy na okres zimowy, możemy ponieść ogromne straty. Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić wszelkie urządzenia, jakie były przez nas używane podczas użytkowania oczka wodnego. Zaliczamy do nich między innymi różnego rodzaju pompy oraz filtry, a także węże doprowadzające wodę. Często oczka wodne wyposażone są w bardzo bogatą roślinność, którą przed sezonem zimowym należy usunąć. Warto także dokładnie usunąć wodę z oczka wodnego, aby podczas mroźnej zimy oraz bardzo niskiej temperatury, nasz zbiornik nie popękał. Jednak należy pamiętać, iż możemy również spotkać oczka wodne, w których na co dzień żyją zwierzęta. Zazwyczaj wiele osób do większych oczek wodnych decyduje się wpuszczać ryby. Są to zarówno gatunki, które występują w naszym kraju, jak i również ryby nieco bardziej egzotyczne. Należy mieć świadomość, iż gatunki, które naturalnie nie występują w naszym środowisku, powinniśmy w okresie jesiennym odłowić, ponieważ mogą nie przeżyć w zbyt niskich temperaturach. Często wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie można wyłowione ryby przechowywać. Warto pamiętać, iż możemy je traktować tak jak zwykłe ryby akwariowe. Wystarczy jedynie zakupić większy zbiornik oraz wszelkie niezbędne wyposażenie i tym samym umieścić je w jasnym, a także nieco bardziej chłodnym pomieszczeniu. Pozostałe ryby mogą zostać w oczku wodnym. Ważna jest również sprawa dotycząca dokarmiania naszych zwierząt. Powinniśmy szczególną uwagę zwracać na wysokość temperatury za oknem, ponieważ to właśnie od niej zależy, czy nasze zwierzęta nie zapadły w letarg. Poniżej 10 stopni Celsjusza, nasze ryby zapadają w tak zwany stan odrętwienia i tym samym ich dokarmianie nie jest konieczne.

Właściwa osłona roślin

Z pewnością odpowiednia konserwacja oczka wodnego jest bardzo ważna, jednak nie możemy zapominać o tym, iż to właśnie rośliny stanowią największą część naszego ogrodu i to o nie powinniśmy szczególnie zadbać. Przede wszystkim na początku okresu jesiennego powinniśmy zrobić dobre rozeznanie, które rośliny w naszym ogrodzie naturalnie zimują, a które wymagają pomocy.

Zazwyczaj rośliny takie jak między innymi róża, irga oraz migdałek, jak i również szczodrzeniec, wymagają specjalnej ochrony na zimę. Również możemy wyróżnić krzewy, których nasada pędów jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Są to między innymi bugleja oraz ketmia, a także hortensja ogrodowa. Pnącza, o których zabezpieczeniu powinniśmy pamiętać, ponieważ są również wrażliwe na mróz, to w szczególności powojniki oraz glicynia, jak i również hortensja pnąca, a także milin. Warto również pamiętać o tym, iż nie wszystkie krzewy oraz byliny naturalnie zimują w glebie. Do najbardziej narażonych roślin, na które szczególnie niekorzystny wpływ mają niskie temperatury, możemy zaliczyć głównie posłanek oraz wrzosy i wrzośce, jak i również dębik i lawendę wąskolistną. W tej grupie spotkamy również gęsiówkę kaukaską, czy też ubiorek wiecznie zielony, jak i również żagwin ogrodowy. Szczególną ochroną powinniśmy również otoczyć niektóre iglaki, a także krzewy płytko korzeniące, takie jak azalie oraz różaneczniki. Nie możemy również zapomnieć, iż jeżeli w naszym ogrodzie posiadamy byliny, takie jak pierwiosnki oraz zawilce, powinniśmy je dobrze zabezpieczyć przed zimowymi chłodami. Na szczególną opiekę zasługują także rośliny cebulowe, które pojawiają się w naszym ogrodzie wczesną wiosną. Są to w szczególności przebiśniegi oraz krokusy, a także hiacynty i narcyzy.

dynie

 

Zazwyczaj do ochrony roślin w naszym ogrodzie możemy wykorzystać specjalną agrowłókninę. Zamiast wspomnianego produktu, do ochrony naszych sadzonek możemy użyć zwykłego, szarego papieru. Dobrym rozwiązaniem jest również obsypanie korzeni specjalną korą lub też trocinami. Wiele osób decyduje się również na stosowanie mat słomianych.

Ochrona mebli ogrodowych

Należy pamiętać, iż zdecydowanie rośliny stanowią największą część naszego ogrodu, jednakże nie możemy zapominać o pozostałym jego wyposażeniu. Zaliczamy do niego między innymi meble ogrodowe. Z pewnością w sezonie letnim każdy z nas spędzał beztroskie chwile pod parasolem lub też na ławeczce nad oczkiem wodnym. Jednak należy mieć świadomość, iż tego typu produkty, tak samo jak rośliny, mogą ulec zniszczeniu w bardzo niskich temperaturach. Również na żywotność mebli ma wpływ zalegający na nich śnieg, jak i również częste opady. Z tego powodu wraz z nadejściem zimowych dni, warto posprzątać całe wyposażenie z ogrodu i tym samym schować je w bezpieczne, suche miejsce. Jeżeli nasze meble wykonane są jedynie z tworzywa sztucznego, możemy je jedynie delikatnie oczyścić. Jednak jeżeli jest to naturalne drewno, powinniśmy je przed schowaniem odpowiednio zaimpregnować. Dzięki temu znacznie przedłużymy ich żywotność i będziemy mogli cieszyć się nimi przez długie lata.

Wielu z nas w okresie jesiennym często zadaje sobie pytanie, jak przygotować ogród do zimy. Warto otoczyć szczególną opieką wszystkie rośliny w ogrodzie, które tego wymagają, aby na przyszły sezon znów cieszyć się ich urokiem. Do przygotowania ogrodu na zimę zaliczamy również usunięcie wszelkich elementów wyposażenia ogrodu, a także elementów dekoracyjnych, które mogłyby ulec uszkodzeniu.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.

(Visited 1 173 times, 1 visits today)