Analiza finansowa to narzędzie niezbędne w przypadku skutecznej kontroli działania firmy, przedsiębiorstwa. Jeśli firma ma się rozwijać i przynosić korzyści, kontrola nad wydawanymi środkami jest niezbędna.
Co to jest analiza finansowa?
Analiza, czyli rozkład na części pierwsze to sposób na wyciągnięcie wniosków, które mają być wskazówką do dalszego postępowania. W przypadku analizy finansowej, problem dotyczy sfery związanej z wydatkowaniem funduszy w przedsiębiorstwie.
Obserwacja poszczególnych obszarów i kompleksowe rozczłonkowanie problemu na części składowe pozwala na wnikliwą obserwację i wnioski.
Dla kogo analiza finansowa?
Zazwyczaj z takiego nieocenionego źródła informacji korzystają przedsiębiorcy. Dzięki temu są w stanie ocenić rentowność, płynność i zadłużenie firmy. Jednak analiza to również ważny wyznacznik dla przyszłych potencjalnych inwestorów.
Dzięki temu otrzymują gotową informację o efektywności gospodarki finansowej firmy. To pozwala na szybsze podjęcie właściwej decyzji, co do planów inwestowania w dane przedsiębiorstwo. Informacja o wypłacalności i efektywności zarządzania finansami jest również niezbędna instytucjom kredytującym.
Dzięki analizie finansowej podejmują decyzję o udzieleniu firmie pożyczki, kredytu.
Rodzaje analizy finansowej
1. Analiza wstępna – przed podjęciem działań. Pozwala określić wizerunek finansowy przedsiębiorstwa, co z kolei umożliwia stworzenie planu działania.
2. Analiza bieżąca – kontrola czynności biznesowych, które już się dzieją. Pozwalają na efektywne wprowadzenie zmian, które poprawią jakość prac.
3. Analiza następcza – ocena działań już zakończonych. To doskonały sposób na wykrycie problemów i wyciągnięcie wniosków na przyszłość.
Jak często?
W zależności od rodzaju analizy zaleca się kontrolowanie stanu finansowego przedsiębiorstwa raz na kwartał. W przypadku działań bieżących, które mają przynieść oczekiwane rezultaty, można takie kontrole przeprowadzać co kilka dni, tygodni. Analiza obejmująca okres kilkuletni to doskonała ocena rzeczywistej sytuacji finansowo- ekonomicznej przedsiębiorstwa.
Artykuł powstał we współpracy z https://eanaliza.pl