Przestępstwa podlegają ściganiu i karaniu na mocy prawa karnego. Mogą być popełnione z premedytacją lub zupełnie nieświadomie, jednak nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Warto więc zastanawiać się nad tym, co robimy.



Etapy postępowania karnego

W Polsce prawo karne zmienia się bardzo szybko i to zdecydowanie w kierunku zaostrzenia samych kar, jak i środków prewencyjnych. W ciągu ostatnich 5 lat ilość osób tymczasowo aresztowanych wzrosła dwukrotnie. Nie zawsze jest to adekwatne do charakteru przestępstwa i grożącej kary.

Pierwszym etapem postępowania w sprawie karnej jest śledztwo i dochodzenie prokuratorskie, które powinny zakończyć się zgromadzeniem dowodów. Już na ich początkowym etapie warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej. Przede wszystkim adwokat poinformuje nas o przysługujących prawach (nie każdy je zna), po drugie będzie uczestniczył w przesłuchaniach, pomoże także załatwić wiele spraw, np. pełnomocnictwa, upoważnienia.

Kolejny etap to postępowanie dowodowe przed sądem. Na podstawie zgromadzonych materiałów sąd orzeka o winie oskarżonego. Wszelkie wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść oskarżonego. Na tym etapie adwokat może wnioskować o dodatkowe ekspertyzy i powoływanie biegłych. Przykład Tomasza Komendy pokazuje, że jest to najważniejsze w całym postępowaniu karnym.

Ostatni etap to wydanie wyroku i jego uzasadnienie, które musi być przedstawione w formie pisemnej. Daje to adwokatowi podstawy do apelacji i jej uargumentowania.

Jak wybrać dobrego adwokata karnego?

W przypadku spraw karnych nie jest to proste, bo adwokat potrzebny jest natychmiast. Policja zatrzymuje zgodnie z prawem na 48 godzin, później oskarżony staje przed sądem, który decyduje o tymczasowym aresztowaniu. Tak więc na znalezienie dobrego adwokata rodzina ma niecałe dwie doby.

Najlepszym sposobem jest zasięgnięcie opinii rodziny lub znajomych, może kogoś zaufanego polecą. Nie musi być to koniecznie karnista, wystarczy, że zna innego adwokata specjalizującego się w sprawach karnych.

Można spróbować także poszukiwań przez Internet, ale ryzyko jest znacznie większe.

Podczas pierwszej i każdej kolejnej rozmowy z adwokatem trzeba być szczerym i przedstawić całą sprawę bardzo dokładnie. Dzięki temu będzie mógł zdecydować czy podejmie się obrony. Kolejna sprawa to ustalenie kosztów.

Najczęściej adwokat określa cenę za całość obrony oraz dodatkowe koszty za apelacje. Nie są to kwoty małe, warto więc umówić się na zaliczkę i wpłaty okresowe. Pozwoli to także sprawdzić sumienność i skuteczność działań adwokata. W każdej chwili można go zmienić.

Artykuł powstał we współpracy z http://adwokat-babiarz.pl/

(Visited 107 times, 1 visits today)