Przejdź do treści

Z jakich materiałów można uszyć funkcjonalny koc piknikowy?

Koc piknikowy bardzo różni się od tradycyjnych koców używanych w pomieszczeniach. Musi łączyć w sobie miękkość zwykłego koca z odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci. Powinien chronić przed wiatrem, a ponadto zapewniać łatwe utrzymanie czystości. Z jakich materiałów należy uszyć koc piknikowy, aby spełniał wszystkie stawiane mu wymagania?



Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie materiały będą potrzebne przy szyciu, należy określić najważniejsze cechy idealnego koca piknikowego.

3 cechy idealnego koca piknikowego

Oczywiście pierwszą cechą, którą bierzemy pod uwagę, gdy wybieramy koc piknikowy, jest jego rozmiar. Nie mniej ważny jest kolor i wzory tkanin tworzących koc. Jednak ocena tych dwóch cech ma charakter czysto subiektywny. Nie przeszkadza to temu, że każdy koc piknikowy powinien spełnić trzy uniwersalne kryteria:

  1. dwustronność – każdy dobrej jakości koc piknikowy powinien mieć dwie strony: jedną miękką, a drugą wykonaną z gładkiej tkaniny wodoodpornej, który będzie chronił przed przenikaniem wody z podłoża, a w razie potrzeby również przed wiatrem i deszczem,
  2. łatwość składania i przenoszenia – koc piknikowy powinien umożliwiać szybkie składanie i łatwe przenoszenie: powinien być wyposażony w paski z rzepami oraz wygodny pasek na ramię lub uszy,
  3. trwałość – koc narażony jest na kontakt z ostrymi przedmiotami, wystawiany na działanie czynników pogodowych, w tym na wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie UV, dlatego powinien być wykonany z trwałych i nieblaknących materiałów  ze względu na kontakt z różnego typu zabrudzeniami, materiał koca powinien być łatwy w czyszczeniu.

Spełnienie wymienionych warunków wymaga zastosowania przynajmniej dwóch różnych materiałów. Ciekawe rozwiązanie podpowiada przedstawiciel producenta tkanin Vistyl “Doskonałej jakości koc piknikowy można stworzyć przez  połączenie kraciastej flaneli i tkaniny wodoodpornej Oxford. Zaletą takiego koca będzie jego trwałość i bardzo dobra ochrona przed wodą, chłodem i wiatrem. Jednocześnie po złożeniu zajmie on bardzo mało miejsca i będzie relatywnie lekki. Jeżeli chcemy uszyć kocyk specjalnie dla dzieci, możemy zastąpić flanelę tkaniną Minky, a na spodnią warstwę zastosować Oxford zadrukowany we wzory dedykowane najmłodszym”.

Szycie koca od podstaw jest tylko jednym z możliwych rozwiązań. O wiele szybszym sposobem stworzenia koca piknikowego jest zaadaptowanie do tego celu zwykłego koca zwykłego polarowego.

Jak koc domowy przekształcić w koc piknikowy?

Możemy szybko zamienić zwykły koc na w pełni funkcjonalny koc piknikowy. W tym celu wystarczy podszyć go tkaniną wodoodporną, np. wspomnianym Oxfordem lub wodoodpornym materialem Kodura. Jeżeli chcemy stworzyć naprawdę grubą i miękką narzutę, możemy zastosować dwa koce. W takiej sytuacji należy je najpierw zszyć ze sobą, wkładając dodatkowo do środka watolinę, a dopiero wtedy przyszyć do podkładowej tkaniny wodoodpornej.

Szycie koców piknikowych level master polega na zastosowaniu odpinanej miękkiej części. Najpraktyczniejszą alternatywą dla przyszywania są odpowiednio mocne mocowania na rzepy. Można też zastosować guziki lub metalowe napy. Takie rozwiązanie pozwoli na łatwe utrzymanie koca w czystości.

(Visited 772 times, 1 visits today)
Podziel się