Niektóre badania i obliczenia wymagają zmierzenia drgań na konkretnej powierzchni. W tym celu wykorzystuje się specjalne wibrometry laserowe. Takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie zarówno podczas wykonywania pomiarów w celach naukowych, jak i wykrywania asymetrii czy niewspółosiowości w różnych konstrukcjach. Na czym polega działanie podobnych sprzętów?



Do czego służą wibrometry?

Wibrometry mogą być wykorzystywane w różnych celach. Najczęściej znajdują one swoje zastosowanie w miejscach, w których sprawdza się prawidłowe działanie urządzeń lub szuka się usterek. Takie urządzenia pozwalają na wykonywanie niezbędnych pomiarów w sposób zupełnie bezdotykowy.

Główne zastosowanie wibrometrów:

  • szukanie usterek łożysk,
  • monitorowanie parametrów,
  • przewidywanie usterek,
  • przeprowadzanie przeglądów,
  • wykrywanie asymetrii,
  • pomiary mikrostruktur,
  • szukanie luzów urządzeń.

Na rynku znaleźć można setki modeli wibrometrów. Pozwalają one na mierzenie prędkości, przemieszczenia i przyspieszenia. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien zależeć od tego, w jaki sposób chcesz je wykorzystać.

Jak działają wibrometry?

Wibrometry laserowe działają na zasadzie efektu Dopplera, emitując promień lasera, który odbija się od obiektu. W ten sposób zmienia się częstotliwość fali świetlnej, co świadczy o wystąpieniu drgań. Wówczas w łatwy sposób można odczytać wszelkie wskazania. Badanie drgań na odległość sprawdza się doskonale w trudnodostępnych przestrzeniach oraz w sytuacjach, gdy jakikolwiek nacisk mógłby zmieniać masę obiektu i powodować zakłócenia.

– “Dokładne działanie poszczególnych typów wibrometrów zależy od wielu czynników. Istnieją bowiem urządzenia stworzone z myślą o specjalnych zastosowaniach, które wyposażono w znacznie bardziej zaawansowane systemy niż w przypadku podstawowych wersji” – mówi specjalista z firmy EC TEST Systems oferującej szeroki wybór bezdotykowych czujników drgań.

Całe badanie przebiega na odległość, dlatego ewentualny ruch czy nacisk nie wpływa na ostateczny wynik pomiarów. Z tego powodu takie urządzenia znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie da się skorzystać z tradycyjnych metod lub podobne działanie mogłoby doprowadzić do powstania poważnych błędów. Po zebraniu wszystkich niezbędnych danych za pomocą wibrometrów można przejść do ich analizowania i wdrażania rozwiązań minimalizujących niszczący wpływ.

(Visited 148 times, 1 visits today)