W ostatnim czasie niezwykle głośna stała się sprawa osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w obcej walucie, a konkretnie we frankach szwajcarskich. W związku z drastycznym wzrostem kursu tej waluty wysokość rat spłaty takiego kredytu poszybowała w górę do tego stopnia, iż większość osób nie jest w stanie ich spłacać. Za taki obrót spraw, kredytobiorcy obwiniają właśnie banki, które według nich już na etapie zawieranie umowy kredytowej z premedytacją ich oszukały.

 

Ta sytuacja jest doskonałym przykładem na to, że bank tak jak każda inna firma chce jak najwięcej zarobić, wykorzystując do tego nie zawsze uczciwe metody. Ale czy z takimi działaniami możemy skutecznie walczyć?

Sposoby walki z bankami

Naturalnie większość osób chcąc dowieść swoich racji zaczyna od zwrócenia się bezpośrednio do banku przez który czują się oszukane. Ale jak wiadomo nieczęsto zdarzają się sytuacje, w których bank byłby chętny do uznania swojego błędu czy tym bardziej przyznania się do oszukania klienta, dlatego kolejnym krokiem jest rozważenie złożenia pozwu sądowego.Z pewnością ogromna część klientów banków na myśl o sądowych bataliach ma ochotę zrezygnować z jakichkolwiek roszczeń. Kiedy jednak sprawa dotyczy znacznej kwoty nie ma innego wyjścia jak udać się do sądu po sprawiedliwość. W tym przypadku trzeba się jednak uzbroić w dużo cierpliwości oraz liczyć się z tym, że ostateczny wyrok może zapaść nawet po kilku latach. Mimo to, warto walczyć z nieuczciwymi bankami, które widząc bierność konsumentów coraz chętniej z niej korzystają.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim, gdy postanowimy skierować sprawę do sądu, należy znaleźć dobrego prawnika, który specjalizuje się w tym dziale prawa. Oczywiście idealnie byłoby gdyby miał on już doświadczenie w podobnych sprawach, gdyż taka osoba dokładnie zna metody działania prawników obsługujących banki. Zatrudnienie takiego fachowca również wiąże się z kosztami, jednak w sytuacji gdy walczymy o duże pieniądze może być to dobra inwestycja.

Zanim złożymy pozew powinniśmy również sprawdzić czy bank ten nie oszukał większej liczby klientów. W takim wypadku bowiem można wspólnie podjąć walkę przeciwko niemu. Kiedy zdecydujemy się na złożenie pozwu zbiorowego przeciwko bankowi Fundacja Ochrony Zbiorowej może być instytucją, które okaże się bardzo pomocne. Większa grupa ma bowiem zdecydowanie większe szanse w udowodnieniu swoich racji aniżeli pojedynczy konsumenci, którzy nie mają siły przebicia.

(Visited 291 times, 1 visits today)