najlepsze_buty_do_biegania

Czynniki, na jakie należy zwrócić uwagę dobierając obuwie do biegania są naprawdę liczne. Przede wszystkim należy mieć na względzie swój komfort, sposób ułożenia oraz rozmiar stopy, ale też planowany sposób aktywności.

Niektórzy preferują bowiem uprawianie tej dyscypliny w warunkach outdoor, inni natomiast – wolą przemierzać swoje dystanse na asfaltowych nawierzchniach. To, jaki typ nawierzchni będzie przez nas częściej użytkowany warunkuje rodzaj obuwia, który powinniśmy nabyć.

Dlaczego? Ponieważ modele zasadniczo różnią się od siebie pod kątem wytrzymałości oraz wykorzystanych materiałów.



 

Biegaj! Gdzie tylko dusza zapragnie.

Buty stanowią jeden z najważniejszych komponentów stroju do biegania.  Odpowiednio dobrane będą nie tylko zapewniać komfortowe użytkowanie, ale wręcz mogą umożliwić poprawę osiąganych przez nas wyników.

Maksymalna stabilizacja stopy jest konieczna ze względów bezpieczeństwa, natomiast odpowiednia amortyzacja – powinna być dopasowana właśnie do rodzaju nawierzchni. Trening na twardym podłożu wymaga zainwestowania właśnie w obuwie z wysoką elastycznością podeszwy, gdzie przyczepność jest na tyle dobra, by zapewniać komfortowe odbicie oraz zwiększać dynamikę.

Z kolei buty do biegania w terenie – a więc w miejscach, gdzie mamy do czynienia ze zmiennymi warunkami, miękką nawierzchnią (nierzadko również grząską czy śliską) koniecznie powinno charakteryzować silne profilowanie. Muszą one dawać lepsze podparcie dla stopy, a podeszwa nie powinna zbyt łatwo się uginać.

Takie obuwie ma nam umożliwić pokonywanie trasy, która bywa pełna przeszkód – czy to w postaci ułożonych nierówno korzeni drzew, kamieni. Bieganie w lasach czy górach może dostarczyć niezapomnianych wrażeń, jednak konieczne jest przygotowanie się do niego. Dobór stroju oraz obuwia to elementy niezwykle istotne, choć nie jedyne.

 

Ogólne zasady

Kolejnym istotnym elementem, jaki podczas nabywania butów musimy mieć na uwadze jest typ ustawienia stopy. Może być ono zarówno neutralne, jak i supinacyjne czy pronacyjne.

Brzmi enigmatycznie? Ale bynajmniej nie jest trudne do rozstrzygnięcia. Supinacja występuje, gdy stopy oddalają się od siebie, normalne ustawienie to po prostu ustawienie równoległe, natomiast pronacja – to zbliżanie się do siebie stóp.

Ważne, by obuwie dobrać do konkretnego typu stopy. Kwestia rozmiaru butów do biegania bywa źródłem sporych rozterek u początkujących biegaczy. Warto postąpić zgodnie z zasadą, by buty były o pół bądź cały rozmiar większe, niż te noszone na co dzień. Na trasie spędzimy bowiem sporo czasu, niezależnie od tego, czy w scenerii typu outdoor czy na asfaltowych ścieżkach.

A zatem poradnik biegacza – “jak wybrać buty do biegania najlepsze na każdą nawierzchnię” musi obejmować również uniwersalne wskazówki. Zwłaszcza, że obecnie sport ten jest uprawiany przez osoby w każdym wieku, niezależnie od płci. Korzyści płynące dla zdrowia są zauważalne już po kilku tygodniach, toteż warto zainteresować się bieganiem nie tylko jako aktualnie modną formą aktywności.

 

więcej:http://radoscodkrywania.tchibo.pl/dlaczego-warto-wybrac-legginsy-do-biegania-abc-biegacza

Odpowiednie buty do biegania muszą gwarantować nam komfort użytkowania. Co to oznacza? Że powinny zapewniać maksymalną stabilizację stopy (brak takowej może prowadzić do poważnych kontuzji), a także amortyzować jej ruchy podczas kontaktu z podłożem.

Dotyczy to szczególnie osób, które planują biegać głównie po twardej powierzchni. Wtedy amortyzacja wstrząsów staje się bardzo istotna, podobnie przyczepność oraz możliwość wybicia. Buty do biegania po miękkim podłożu (a więc np. na łonie natury) muszą natomiast oferować mocne profilowanie, za to niższą elastyczność podeszwy. Priorytetem w przypadku butów do biegania jest oczywiście ich dopasowanie do stopy.

Nie powinny jej zbyt mocno ściskać, istotne, byśmy mogli swobodnie poruszać dużym palcem – dlatego też warto wybrać model o pół rozmiaru większy, niż jesteśmy przyzwyczajeni nosić (mierząc go na taki sam rodzaj skarpet, jakie planujemy użytkować podczas treningu). Koszt zakupy profesjonalnych butów do biegania wcale nie musi być wyjątkowo wysoki. Czasami warto zainwestować w model prostszy – wiele zależy od tego, na jakim etapie jest nasza przygoda z bieganiem. Dla adeptów tego sportu polecane jest obuwie z lepszą amortyzacją i ułatwieniami w zakresie wybijania się z drogi.

Osobom zaawansowanym wystarczą wytrzymałe, dobrej jakości buty z przepuszczających powietrze materiałów. Buty mogą znajdować się w rozmaitych przedziałach cenowych, wiele zależy od producenta. Na ogół możliwe jest jednak znalezienie modelu w granicach 280 – 300 złotych, który będzie nam służył przez całkiem długi czas.

(Visited 1 151 times, 1 visits today)