Bez smartfonów i urządzeń mobilnych trudno nam wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Stały się integralną częścią naszego życia. Robimy za ich pomocą zdjęcia, bawimy się, rozmawiamy ze znajomymi, przechowujemy dane. Są bankiem informacji o nas samych, co powoduje, że ich użytkowanie rodzi pewne zagrożenia.

Są jednak sposoby na to, aby zabezpieczyć swoje cenne dane, jak i własną prywatność. Jak można to zrobić? Przedstawiamy Wam 7 zasad, które pomogą Wam bezpieczniej używać swojego urządzenia mobilnego.

1. Zainstaluj menadżer urządzeń na Androida

Menadżer urządzeń na Androida jest aplikacją, w którą powinien wyposażyć się każdy użytkownik telefonu lub tabletu. Należy ona do absolutnie podstawowych możliwości na zabezpieczenie informacji przechowywanych na urządzeniu. Jest ona niezwykle użyteczna. Jeśli zgubił Wam się telefon/tablet przy jej pomocy z łatwością go odnajdziecie, możecie go nawet zdalnie wyłączyć lub zablokować.

Tą bardzo przydatną aplikację można wykorzystać nawet do zdalnego wykasowania wszystkich danych z telefonu i przywrócenie go do stanu fabrycznego, co w przypadku jego zagubienia lub kradzieży pozwoli na zabezpieczenie danych znajdujących się na nim.

2. Program antywirusowy

Wirusy nie są już tylko problemem PC-towców. Bardzo duża ilość z nich jest tworzona właśnie na urządzenia mobilne działające na Androidzie. Mogą one przechwytywać nasze dane, a także spowodować zablokowanie urządzenia. Ryzyko jest bardzo duże. Wirus może dostać się na telefon za pośrednictwem aplikacji pochodzącej z mało wiarygodnego źródła, strony internetowej lub przesyłanych plików.

Zainstalowanie dobrego programu antywirusowego najprawdopodobniej nie będzie kosztować nas zbyt wiele. Z wyjątkiem czasu, jaki poświęcimy na jego odnalezienie. A dzięki niemu będziemy mogli bezpiecznie przeglądać strony internetowe, skanować urządzenie i sprawdzać, czy nie zagnieździły się na nim jakieś “szkodniki”.

3. VPN

VPN świetnie sprawdzają się również na urządzeniach mobilnych. Pozwalają one na wytworzenie szyfrowanej transmisji, która zabezpieczy dane przez nas przesyłane przed odszyfrowaniem. Informacje odbierane i wysyłane za pośrednictwem naszego telefonu będą niewidoczne dla osób postronnych. Tym, co będą mogli oni zobaczyć, to fakt, że transmisja jest aktywna, ale nie odczytają tego ani na jakie strony wchodzimy, jakie informacje wpisujemy, odbieramy, czy przeglądamy.

VPN ochroni nasze dane bankowe, hasła, a także korespondencję przesyłaną za pośrednictwem maila. Funkcji VPN jest naprawdę wiele, a ochrona jaką zapewnia wysoka. Warto jest zainstalować VPN również z tego względu, że mimo iż jego użytkowanie jest niezwykle proste daje on bardzo duży poziom bezpieczeństwa.

4. Zarządzanie hasłami

Mimo, że nasza pamięć jest niczym nieograniczona (przynajmniej w teorii), to jej możliwości w kwestii zapamiętania haseł do różnych usług są bardzo znikome – w większości przypadków. Kończy się to zazwyczaj tym, że do każdej usługi mamy to samo hasło. Nie musimy chyba tłumaczyć dlaczego takie rozwiązanie jest niebezpieczne.

Rozumiemy jednak, że posiadanie wielu haseł może być problematyczne dla większości użytkowników, ale mamy dla Was rozwiązanie, które również powszechnie używane jest na PC-tach. Chodzi o menadżer haseł. Dzięki niemu możemy bezpiecznie przechowywać swoje hasła w bazie online i w razie potrzeby zawsze mieć do nich dostęp.

5. Dwuetapowa weryfikacja

Dwuetapowa weryfikacja do konta polega na tym, że oprócz głównego hasła potrzebujesz również kodu weryfikacyjnego, który jest przesyłany na wybrane przez Ciebie (wcześniej) urządzenie. Jeśli przy koncie masz możliwość wybrania dwuetapowej weryfikacji, to zastanów się nad skorzystaniem z takiego rozwiązania. Możliwość włamania się na takie konto jest praktycznie niemożliwa. Z dwuetapowej weryfikacji nie musisz korzystać na każdym swoim koncie. Jej użycie jest bardzo zalecane np. w usłudze mailowej.

6. Smart Lock

Ekran warto jest dodatkowo zabezpieczyć hasłem, odciskiem palca lub na inny sposób, który sprawi, że dostęp do funkcji telefonu będzie utrudniony. Jednak nie wszyscy jesteśmy zwolennikami komplikowania sobie użytkowania własnego telefonu, dlatego z tej możliwości najczęściej zwyczajnie rezygnujemy. Jak się okazuje, wcale nie musimy. Możemy sprytnie zabezpieczyć swój telefon przed odblokowaniem ekranu za pomocą aplikacji Smart Lock.

Za jej pomocą możliwa jest konfiguracja funkcji urządzenia w taki sposób, aby ekran odblokowywał się automatycznie w określonych przez nas sytuacjach – co nie będzie wymagało od nas wpisywania kodu PIN, czy wykonywania gestów.

7. Przypinanie i odpinanie ekranów

Chcesz użyczyć drugiej osobie telefonu – pokazać jej coś lub umożliwić telefon – a zależy Ci, aby nie przeglądała jego zawartości? Warto  zabezpieczyć swoje urządzenie przy pomocy funkcji przypinania i odpinania ekranu. Wystarczy, że zanim podasz swój telefon drugiej osobie przypniesz ekran aktualnej aplikacji, a nie będzie on możliwy do odblokowania bez podania odpowiedniego hasła. Świetne rozwiązanie, gdy masz wścibskich znajomych lub znajdujesz się w sytuacji, gdy musisz użyczyć telefonu nieznajomemu.

Artykuł przygotowany przez serwis TopVPN.pl – o bezpieczeństwie na smartfonach i komputerach i zabezpieczaniu danych za pomocą VPN.

(Visited 348 times, 1 visits today)