1Zabawa w ogrodzie jest bardzo korzystna dla rozwoju dziecka. Ma przewagę nad zamkniętymi pomieszczeniami pod względem dostępu świeżego powietrza i słońca, co jest wskazane dla zdrowia.

Zalety zabawy w ogrodzie

Zabawa w ogrodzie sprzyja zdrowiu naszego dziecka. Jeżeli posiadamy duży ogród, nasze dziecko przebywa w kontakcie z przyrodą, która działa kojąco na układ nerwowy człowieka. Jest to również szansa na lepsze zapoznanie się dziecka z przyrodą. Uczy młodego człowieka szacunku do niej. Dzieci, które spędzają większość czasu wolnego na zabawach w ogrodzie są zdrowsze niż dzieci siedzące całymi dniami przed komputerem.

Oto kilka argumentów, które przemawiają za organizowaniem naszym dzieciom czasu w postaci zabaw w ogrodzie:

  • dzieci oddychają świeżym powietrzem, co ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego ich organizmu, a zwłaszcza systemu nerwowego,
  • dzieci przebywają w świetle dziennym, co umożliwia produkcję witaminy D w ich organizmie, a ta z kolei jest konieczna do ich prawidłowego rozwoju,
  • dzieci bawiąc się w ogrodzie stale się ruszają, a aktywność fizyczna jest niezbędna dla zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka. Przeciwdziała również otyłości, która coraz częściej dotyka dzieci w krajach rozwiniętych,
  • zabawy w ogrodzie to kontakt z przyrodą, szansa na jej lepsze poznanie,
  • bawiąc się w ogrodzie dziecko rozwija swoją wyobraźnię i kreatywność. Możliwość aktywności w ogrodzie jest niemal nieograniczona,
  • zabawa w ogrodzie z rodzicami wpływa na poprawę relacji rodzinnych. Wspólna zabawa sprawia, że relacje pomiędzy jej uczestnikami się zacieśniają,
  • bliska więź, która nawiązuje się pomiędzy dziećmi a rodzicami sprawia, że dzieci są bardziej odporne na stres, zdrowsze i szczęśliwsze.

2



Wybór zabawy a wiek dziecka

Planując zabawy w ogrodzie rodzice powinni mieć na względzie wiek swoich dzieci i związane z nim predyspozycje. Inne zabawy będą odpowiednie dla niemowlaka, inne dla dziecka kilkuletniego, jeszcze inne dla starszych dzieci. Nie warto narzucać dzieciom swoich koncepcji zabawy. Warto natomiast dawać dzieciom propozycje, które mogą one w razie uznania zmodyfikować. Ważne jest, żeby w relacji z dziećmi być nie tylko opiekunem, ale także przyjacielem, z którym można dyskutować i mówić mu o swoich potrzebach. Decydując się na zorganizowanie dzieciom zabawy w ogrodzie, dorośli powinni przygotować go w taki sposób, żeby był dla ich dzieci bezpieczny. Należy uwzględniać wiek dzieci i to, że często nie zdają sobie one sprawy z zagrożeń.

Zabawy dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat

Zabawy dla dzieci do trzech lat są bardzo zróżnicowane. Jest to okres intensywnego rozwoju dziecka, czas kiedy maluch bardzo szybko się zmienia. Dzieci w tym wieku uczą się mówić i chodzić. W tym wieku maluchy bardzo intensywnie poznają otaczający je świat. Zaczynają odróżniać siebie od innych, poznają najbliższe im osoby. Jest to wiek, w którym wszystko jest nowością.

Zabawy dla najmniejszych dzieci powinny skupić się na poznawaniu przedmiotów i nauki ich wymowy. Dla nieco większych dzieci można zorganizować bardziej skomplikowane zajęcia. Dobrą zabawą dla dzieci około trzeciego roku życia, jest zabawa polegająca na tworzeniu własnych mieszanek z produktów dostępnych w kuchni. Ze względu na stu procentową pewność pobrudzenia wszystkiego dookoła przy okazji tego typu zabawy, dobrze jest kiedy odbywa się ona w ogrodzie. Wystawiamy dziecku stolik, na którym układamy pojemniki z różną zawartością. Mogą ona zawierać kaszę, mękę cukier, sól, wodę, mleko i inne substancje, które posiadamy w kuchni, a następnie dajemy dziecku miskę i łyżeczkę i pozwalamy się bawić i brudzić do woli. taka zabawa doskonale rozwija kreatywność malucha.

Sposobem na zabawy podczas miesięcy jesiennych może być zbieranie różnych przedmiotów i łączenie ich w pary pod względem kształtu koloru i innych podobnych cech.

Zabawy dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat

Zabawą popularną u dzieci, zwłaszcza w wieku od czterech do sześciu lat jest zabawa w ciepło i zimno. Polega ona na schowaniu jakiegoś przedmiotu, który dziecko ma za zadanie znaleźć. Kiedy dziecko oddala się od danego przedmiotu osoby, które go schowały krzyczą zimno, kiedy natomiast zbliża się do miejsca, w którym schowany jest przedmiot słyszy komunikat: ciepło, kiedy jest już bardzo blisko: gorąco. Jest to zabawa angażująca zarówno intelektualnie jak i ruchowo.

Zimą oprócz zabawy śnieżkami dzieci mogą zająć się przystrajaniem ogrodu własnoręcznie zrobionymi ozdobami, które kojarzą się ze świętami. Ważne, żeby zostawić maluchom pewną dowolność w wyborze, dzięki czemu będą się one czuły ważne, i będą czuły, że mają wpływ na otaczającą rzeczywistość.

Zabawy dla dzieci od 7 do 10 lat

Dzieci w wieku od siedmiu do dziesięciu lat z pewnością zainteresują się budową domku na drzewie, w którym będą mogły spędzać wolny czas. Budowa takiego obiektu odbywa się oczywiście z pomocą dorosłych, jednak dzieci biorą w niej czynny udział, decydują również o wyposażeniu i umeblowaniu ich domku. Dobrym sposobem na zabawę dla dzieci w tym wieku jest robienie zdjęć. Jest to aktywność, która skłoni nasze dzieci do wyjścia z domu, niezależnie od pory roku. Fotografować można niemal wszystko od przyrody po budynki.

Zimą, kiedy rodzaje aktywności są w pewien sposób ograniczone, można zaangażować dzieci do ozdabiania domu i ogrodu akcesoriami wybranymi według ich własnego pomysłu. Mogą być to figurki, łańcuchy, światełka. Wszystkie ozdoby, które kojarzą się ze świętami. Dzieci mogą je ustawiać dowolnie według swojej koncepcji.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw
(Visited 419 times, 1 visits today)