Czkawka to bardzo uciążliwa dolegliwość. Często dość szybko mija sama. Czasami zdarza się jednak, że trzeba chwytać się każdego sposobu, by się jej pozbyć. Istnieje wiele domowych sposobów pozwalających na pozbycie się czkawki. Jednak nie każda z tych metod dla danej osoby lub konkretnej sytuacji jest skuteczna. Gdy domowe sposoby nie pomagają, warto skorzystać z fachowej pomocy lekarskiej, gdyż czkawka może (choć nie musi) być skutkiem groźnych chorób.
Sposoby na czkawkę u dzieci i dorosłych – domowe metody
Najpopularniejszym sposobem na czkawkę znanym chyba przez każdą osobę jest wstrzymanie oddechu. Należy jednak wiedzieć jak zrobić to prawidłowo, by przyniosło to swój efekt i nie spowodowało groźnych komplikacji. Pierwszym krokiem jest nabranie jak największej ilości powietrza do płuc. Następnie należy zamknąć usta na kilkanaście sekund, odcinając dopływ powietrza. Pozwoli to na przywrócenie normalnego działania przepony, dzięki zwiększeniu stężenia dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, powodującego jej rozluźnienie.
Drugą grupą sposobów na czkawkę jest odwrócenie uwagi organizmu, wskutek przełknięcia czegoś. Doskonale pod tym względem sprawdza się przełknięcie cukru, bądź kawałków lodu. Organizm, skupiając się na tym, zapomina o podrażnieniu przepony, co prowadzi do likwidacji czkawki.
Znanym sposobem na czkawkę jest także przestraszenie osoby zmagającej się z tą dolegliwością. Musi być to jednak zdarzenie nagłe. Osoba, która zostanie przestraszona, wstrzymuje wskutek tego na chwilę oddech, co powoduje u niej ustanie czkania.
Bardzo ciekawym sposobem wymyślonym przez osoby używające głosu do swojej pracy (aktorów, lektorów i wokalistów), jest wystawienie języka na zewnątrz. Często u osób, które pracują głosem i używają go publicznie, pojawiały się problemy z prawidłowym działaniem układu oddechowego, związane z przeciążeniami, jak i stresem – w związku z występowaniem przed publicznością. Gdy język zostanie wystawiony na zewnątrz, nasz organizm zostaje sprowokowany do otwarcia strun głosowych. Pozwala to na zwiększenie swobody oddychania, a w konsekwencji – na złagodzenie skurczów przepony.
Inne sposoby na czkawkę
Gdy nie pomagają tradycyjne metody można spróbować wykorzystać do pozbycia się czkawki nieco bardziej lekarskie metody. Zdarza się, że przy silnej czkawce pomagają napary, przygotowane z wykorzystaniem mieszanek ziół. Rozluźniają one organizm osoby dotkniętej tą dolegliwością, wskutek czego mogą uregulować także pracę przepony. Podobny efekt mają środki uspokajające w formie tabletek lub proszku, jednak ze względu na uzależniający charakter, warto z takiego rozwiązania w zakresie leczenia czkawki korzystać jedynie doraźnie.
Jeśli tego typu środki nie pomogą, można się udać do lekarza. O ile czkawka nie jest efektem groźnego schorzenia i będzie to konieczne, przepisze on odpowiednie lekarstwa.
Sposoby na czkawkę u niemowląt
U niemowląt w związku z ich mniejszą samodzielnością trzeba zastosować nieco inne metody likwidowania czkawki. Związane są one ze stymulowaniem organizmu dziecka przez osobę dorosłą. Ważna jest przede wszystkim najpierw odpowiednia profilaktyka. Przyczyny czkawki u niemowlaka to najczęściej przekarmienie lub połknięcie powietrza wraz z pokarmem, zbyt długi głośny śmiech lub płacz, a niekiedy także przemarznięcie. O czkawkę obwinia się również niedojrzały układ nerwowy dziecka, który powoduje problemy z właściwym działaniem przepony. Dlatego należy zadbać o to, by dziecko zostało odpowiednio nakarmione, unikało zbyt mocnych wrażeń i przebywało w odpowiedniej temperaturze. Szczególnie należy zadbać o to, by było ono odpowiednio ubrane, a po kąpieli pozostawało chwilę w tym samym pomieszczeniu. Jeśli jednak – pomimo profilaktyki – u dziecka pojawi się czkawka, trzeba zastosować odpowiednie metody, by dziecko mogło spokojnie oddychać.
Najczęściej czkawkę trzeba przeczekać. U niemowląt czkawka może występować kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie. Jeśli czekanie nie pomoże, należy wziąć pod uwagę to, że organizm dziecka jest delikatny i metody przeznaczone dla większych dzieci i dorosłych w tym przypadku nie sprawdzą się. Mogłyby one jeszcze bardziej zaszkodzić dziecku. Są jednak mniej inwazyjne metody na zlikwidowanie czkawki u niemowlaka.
Pierwszą z nich jest przepojenie dziecka. Podając mu nieco pokarmu z butelki lub za pomocą piersi, można uregulować działanie przepony. Warto także spróbować ogrzać i przytulić dziecko. Dzięki temu ukoimy nieco jego nerwy i ograniczymy niekontrolowane reakcje organizmu. Skuteczną metodą może być także dmuchnięcie delikatnie w twarz dziecka lub wyjście na spacer – powiew chłodnego powietrza może zmienić rytm oddechu na właściwy. Sprawdzoną metodą jest oprócz tego zmiana pozycji dziecka poprzez położenie go na brzuchu i delikatne klepanie po plecach.
Gdy widzimy jednak, że domowe sposoby nie pomagają w leczeniu czkawki u dziecka i męczy się ono z tą dolegliwością bardzo długo, należy udać się do pediatry. Czkawka może być bowiem przyczyną poważniejszego schorzenia płuc, żołądka lub nawet schorzenia o charakterze neurologicznym.
Artykuł napisany we współpracy z portalem Gastryczne.pl – http://gastryczne.pl/czkawka/