Każdy numizmatyk wie o tym, że często monety nabywa się w różny sposób. Im starsza jest dana moneta, tym bardziej należy o nią dbać. Oczywiście, doświadczeni numizmatycy podkreślają, że wygląd monety nie jest aż tak ważny i czasami lepiej po prostu nie ingerować w jej wygląd. Dlatego dobrze będzie zdawać sobie sprawę z kilku kwestii.

Kontrowersyjna kwestia czyszczenia monet

Jedną z bardziej kontrowersyjnych kwestii w środowisku numizmatycznym jest to, czy monety należy czyścić. Doświadczeni numizmatycy wspominają, że jeśli już chcemy wyczyścić jakąś monetę to musimy robić to w tradycyjny sposób. I lepiej nie czyścić tych monet, które tego wyraźnie nie wymagają. Zbieracze monet uważają wręcz, że lepiej mieć monetę brudną niż uszkodzoną podczas czyszczenia. Kiedy już zaś rzeczywiście musimy wyczyścić monetę to warto usunąć brud albo tłuszcz po próbie na innych monetach, które nie posiadają żadnej wartości. Monety najlepiej będzie czyścić samą wodą, bądź też taką z niewielkim dodatkiem środków czystości. Co ciekawe, numizmatycy polecają w tym celu stosować preparaty dla dzieci, ponieważ są one wyjątkowo delikatne. Odradza się z kolei polerowanie monet.



Priorytet: przechowywanie monet

Numizmatycy zgodnie podkreślają, że najistotniejsze zaś jest to, jak monety są przechowywane. Od tego bowiem zależy ich stan oraz ewentualne podjęcie decyzji, związane z tym, czy monetę trzeba czyścić. Dlatego na stronie skarbnicanarodowa.pl wyraźnie zaznacza się, jak monety powinny być przechowywane. Można je trzymać w: klaserach, kapsułach lub koszulkach. Im starszy okaz, tym bardziej trzeba o niego dbać. Poczatkujący numizmatycy powinni korzystać z porad osób doświadczonych, gdyż dzięki temu podejmować będą słuszne decyzje, związane z tym, w czym przechowywać monety. Będą też wiedzieć, czy przy konkretnym okazie podejmować decyzję o czyszczeniu, bądź też nie. W związku z tym, warto już teraz zainteresować się wiadomościami z tego zakresu, jakie przygotowała Skarbnica Narodowa.

(Visited 572 times, 1 visits today)