Przejdź do treści

Spawanie laserowe – przyszłość technologii łącznia metali w przemyśle spożywczym?

Jakość metali, które mogą zostać przeznaczone do kontaktu pośredniego oraz bezpośredniego kontaktu z żywnością została precyzyjnie określona – zarówno na poziomie przepisów unijnych, jak i na poziomie regulacji krajowych. Podstawowym kryterium jest obojętność substancji. Stal oraz inne substancje używane w procesie produkcji i przechowywania żywności nie powinny zmieniać wartości organoleptycznych jedzenia oraz uwalniać do pożywienia związków, które zagrażają zdrowiu lub życiu człowieka.



Jakość materiału a jakość spoiny

Najpopularniejszym materiałem, który spełnia oba powyższe kryteria jest stal nierdzewna. Rokrocznie pojawiają się pomysły zastąpienia jej innymi materiałami. Nie ma to jednak większego znaczenia. To stal nierdzewna wciąż jest numerem jeden w przemyśle spożywczym. O ile jednak jakość rozmaitych rodzajów stali nierdzewnej jest bardzo szeroko omawiana w literaturze branżowej i naukowej, stosunkowo niewiele uwagi poświęca się jakości spoiny lub zgrzewów, które łączą elementy stali.

Zalety spawu laserowego

Nowoczesne firmy, takie jak np. Renox, od jakiegoś czasu oferują technologię spawania laserowego. Jednak czy jest ona warta swej ceny? Co stanowi o przewadze tej techniki nad tradycyjnymi metodami obróbki metalu? Podstawową zaletą jest możliwość łączenia stali nierdzewnej z innymi materiałami, których spawanie za pomocą technik tradycyjnych było niemożliwe. Metoda ta pozostawia ogromną wolność konstrukcyjną w projektowaniu nowoczesnych linii produkcyjnych lub pojemników do przechowywania żywności. Kolejnym elementem, który sprawia, że spawanie laserowe staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywą jest trwałość łączonych elementów. Części wykonane za pomocą tej techniki są dużo bardziej odporne na naprężenia techniczne, a spoina zawiera mniej tlenków metali. Dzieje się tak dlatego, że spawanie laserowe pozwala na użycie dużo mniejszej ilości materiału, a co za tym idzie uzyskanie dużo węższej spoiny. Dzięki temu tylko niewielka część łączonych elementów nagrzewa się do wysokich temperatur, co z znaczący sposób wpływa na ich trwałość. Dodatkowo spoina wykonana w technologii spawania leserowego odznacza się dużo niższą porowatością, dzięki czemu utrzymanie takiego elementu w idealnej czystości jest teraz dużo łatwiejsze.

Wady metody laserowej

Największa wadą tej metody jest duża rozbieżność jakościowa. Uzyskanie stałej i powtarzalnej jakości wykonywanych wyrobów wymaga bardzo dużej precyzji i doświadczenia. Dlatego warto korzystać z usług renomowanych firm.

Szukasz sprawdzonej usługi wycinania laserem? Renox to firma z renomą i doświadczeniem.

(Visited 977 times, 1 visits today)
Podziel się