Gdy nadchodzi okres wakacji, niemal każdy z nas gdzieś się udaje, by odpocząć od szybkiego tempa życia, zrelaksować się naładować akumulatory na kolejny rok. Zdecydowana większość wybiera ciepłe, egzotyczne kraje, by móc leżeć na plaży, opalać się, popijać zimne drinki, pływać w morzu – i zwiedzać. Jakkolwiek jednak mnóstwo turystów obiera za cel Hiszpanię, tak Portugalia – choć leżąca tuż przy niej – jest mniej znana. A to błąd – bo państwo jest radosne i urokliwe! 

Portugalia – śródziemnomorski raj

Portugalia jest krajem przylegającym do Hiszpanii – państwem europejskim, ulokowanym na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego, wysuniętym najdalej na zachód spośród wszystkich państw europejskich i oblewanym z dwóch stron przez Ocean Atlantycki. Możemy się tam dostać spokojnie bez żadnych problemów, ponieważ jest członkiem NATO i przede wszystkim Unii Europejskiej – przekraczanie granicy dla Polaków nie jest zatem kłopotliwe.

Klimat panujący w Portugalii jest śródziemnomorski (typ oceaniczny), zatem w niektórych regionach można się w upalnym słońcu opalać na rajskich plażach przez cały rok! Nawet wieczory – choć dla rodzimych mieszkańców chłodne – każdemu Polakowi wydadzą się cudownie orzeźwiające. Przede wszystkim zaś Portugalia może się pochwalić jeszcze dwoma wyspami, ulokowanymi na Oceanie Atlantyckim – to Azory i Madera. Zimą temperatura w najchłodniejszej części kraju i tak średnio wynosi 12 stopni Celsjusza – może więc nie nadaje się na opalanie, jednak z pewnością nie sprawia, że oglądamy zabytki opatuleni w puchowe kurtki i futrzane czapy. Jest dobra na zwiedzanie!

Niezwykłe zabytki i burzliwa historia

Choć wiele się uczymy w szkole o historii całego Starego Kontynentu i wielu innych terenów na świecie, o Portugalii wiemy nieco mniej – kojarzy nam się głównie z epoką kolonialną, kiedy to była zdecydowaną potęgą. Tymczasem historia tego niezwykłego państwa sięga już czasów starożytnych, kiedy to jej dzisiejsze tereny zamieszkiwane były przez ludy iberyjskie oraz celtyckie.

Burzliwa historia pozostawiła po sobie wiele pamiątek – wspaniałych zabytków kultury i sztuki, często nawet utrzymanych w charakterystycznym, typowym dla tego terenu stylu, o którym Polacy nie wiedzą nic (nawet tego, że istnieje!). To styl manueliński, cechujący się ornamentyką o motywach orientalnych oraz morskich. Kto pragnie bliżej zapoznać się z zabytkami regionu, spędzić wspaniałe chwile na portugalskich, słonecznych plażach, poznać pogodnych ludzi i odpocząć, powinien zgłosić się do firmy Lisbon Story – organizującej wycieczki do Portugalii. To będzie wyprawa, której nigdy nie zapomnisz!

 

(Visited 116 times, 1 visits today)