Płyty z polietylenu doceniane są ze względu na swoje możliwości zastosowania. Przede wszystkim, chronią one zapakowany produkt przed uszkodzeniem, np. podczas transportu czy magazynowania. Płyty powstają podczas łączenia termicznego arkuszy pianki polietylenowej. Jakie cechy mają płyty z polietylenu i jak je wykorzystać?

Cechy płyty z polietylenu

Płyty z polietylenu przede wszystkim świetnie amortyzują przed wstrząsami. To dlatego stosuje się je do zabezpieczania produktów. Co więcej, nie pozostawiają żadnych zarysowań na powierzchni przedmiotów. Płyty z polietylenu całościowo podlegają recyklingowi, są odporne na ściskanie, niepylące. Co ważne, są niezwykle elastyczne i bezwonne. Można je stosować jako zamiennik dla polistyrenu i poliuretanu. Dodatkowymi plusami polietylenu są wysoka wytrzymałość mechaniczna oraz elastyczność, dzięki czemu płyty są odporne na uderzenia. Płyty z polietylenu nie pochłaniają wody, mają właściwości izolujące, ślizgowe, tłumią drgania.

Podstawowe gatunki polietylenu

Polietyleny to jedne z najpowszechniejszych sztucznych tworzyw konstrukcyjnych. Znajdują one szerokie zastosowanie w przemyśle czy przetwórstwie. Do wyboru mamy kilka gatunków polietylenu, różniących się między sobą przeznaczeniem oraz właściwościami. Wśród nich znajdują się:

PE 1000 – gatunek polietylenu, który wyróżnia się najlepszymi właściwościami ślizgowymi. Jest niezwykle odporny na ścieranie. Jego ogromną zaletą jest to, że nie rysuje on powierzchni przedmiotów, które ochrania i z którymi się bezpośrednio styka. Najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle do produkcji prowadnic, napinaczy do łańcuchów czy ślimaków,

PE 500 – ten gatunek polietylenu wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z żywnością. Plusem tego gatunku polietylenu jest to, że jest niezwykle łatwy w obróbce, a więc daje szereg możliwości zastosowania. Wykorzystywany jest często do produkcji blatów stołów rozbiorowych.

PE 300 – stosowany w produkcji wykładzin gatunek polietylenu. Ma on świetne właściwości spawalnicze, dlatego jest powszechnie stosowany i doceniany.

(Visited 193 times, 1 visits today)