Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu przy remontach dróg i pracach przydrożnych wymaga wielu dodatkowych urządzeń i narzędzi. Jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego jest pachołek drogowy.

Stożki drogowe są wszechstronne i funkcjonalne. Warto je lepiej poznać, aby w pełni wykorzystać ich potencjał i możliwości. Wyjaśnijmy, czym jest pachołek drogowy i w jakich sytuacjach jest używany.



Charakterystyka i przeznaczenie pachołków

Pachołki drogowe to jedne z najpopularniejszych i najczęściej używanych akcesoriów w ruchu drogowym. Występują w wielu odmianach i wzorach, co oznacza, że ​​mogą być używane w różnych sytuacjach, w rozmaitych warunkach i na prawie wszystkich rodzajach nawierzchni i dróg.

Pachołki drogowe są potocznie zwane stożkami drogowymi, znane są również pod nazwą pachołków parkingowych. Nawet nazewnictwo wyraźnie pokazuje, jak rozległe może być wykorzystanie stożków drogowych.

Wspólną cechą wszystkich pachołków drogowych, niezależnie od wybranego wariantu, jest stożkowaty kształt. Ich szeroka podstawa i zwężająca się ku górze forma zapewniają doskonałą stabilność i widoczność na drodze.

Wyposażenie stożków drogowych w folię odblaskową to całkowity standard. Wysokiej jakości folia odblaskowa najnowszej generacji gwarantuje doskonałe odbicie nawet przy niewielkiej ilości światła padającego z reflektorów samochodu.

Dzięki temu pachołki drogowe są wyraźnie widoczne nawet w ciemności, przy ograniczonym oświetleniu oraz w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, deszczu czy nawet mgle. Chociaż najbardziej popularne i powszechne są pachołki parkingowe czerwono-białe lub pomarańczowo-białe, warto wiedzieć, że producenci oferują również czarno-żółte, żółto-białe lub stożki w różnych innych opcjach kolorystycznych. Przepisy nie nakładają ograniczeń w tej kwestii.

Pachołki parkingowe dostępne są w rozmiarach od 30 do 110 cm, a także o różnej wadze, z możliwością samodzielnego dociążenia w razie potrzeby. Dzięki temu doskonale sprawdzają się na parkingach, placach manewrowych i halach czy magazynach, a także na terenach miejskich przy drogach, autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Zakłada się, że im większe ograniczenie prędkości na drodze, tym wyższy i cięższy powinien być pachołek drogowy. Pozwala to na zachowanie zarówno ich doskonałej widoczności, jak i stabilności nawet w podmuchach powietrza od poruszających się szybko pojazdów.

Zastosowanie pachołków

Pachołki drogowe służą do oddzielenia określonego obszaru drogi i zamknięcia go dla ruchu lub zwrócenia uwagi na pewne niebezpieczeństwa na jezdni lub parkingu. Stożki drogowe są stosowane niezależnie od przeznaczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom drogi.

Na drogach pachołki ostrzegawcze stosuje się najczęściej do wskazania stopniowego zwężania jezdni, wyznaczenia przebiegu ruchu pojazdów, wskazania prac krótkotrwałych lub pilnych oraz oznakowania i zabezpieczenia nowo malowanych oznaczeń drogowych na poboczu jezdni.

(Visited 53 times, 1 visits today)