Eko produkty, wszystko co naturalne to dobre, zdrowe,  Greenpeace  -w ochronie przyrody,  ratowanie puszczy – w ochronie dziedzictwa narodowego, ekologia żywności, itd.  Hasła wszystkim mam znane, powszechnie używane.

Tak.  Jestem EKO.Lubię wszystko co jest naturalne, przyjazne środowisku, ludziom, zwierzętom.  Życie w poszanowaniu środowiska naturalnego jest dla mnie ważne. Lubię naturalne kosmetyki,  jestem wręcz fanką lnu. Tak, tak lnu. Czy to w postaci siemienia lnianego, czy w postaci odzieży ale o tym w innym wpisie.

 

Dziś chciałam napisać o roślinie , która ma szansę zawojować Świat. Wiem o niej od roku, coraz więcej się o niej pisze i już teraz określa się ją mianem drewnianego aluminium. Jest wyjątkowa pod wieloma względami.  Dlaczego może zawojować Świat? Zapraszam do lektury.

   

OXYTREE- inaczej zwane drzewkiem tlenowym.

Czemu zawdzięcza te nazwę?

Oxytree to krzyżówka dwóch rodzajów ozdobnej Paulowni.  To dzieło naukowców z Hiszpanii, którzy in vitro połączyli Paulownie Elongate i Paulownie Forunei.  20 lat pracowali nad uzyskaniem Paulowni w obecnej wersji, która jest najlepszą na rynku.

Jakie ma właściwości?

Podstawowa , od której posiada nazwę,  to bardzo wysoka produkcja tlenu.  Oxytree przez swoje wyjątkowo duże, około 45 cm średnicy, liście absorbuje 10 razy więcej dwutlenku węgla niż jakiekolwiek inne drzewo o tych samych parametrach.

 

baner001_2-1018x296

Kolejna właściwość- dla mnie bardzo istotna, to, nie jest rośliną inwazyjną. Oznacza to, że nie zdominuje środowiska w którym wzrasta. Rozmnaża się tylko z sadzonek uzyskanych laboratoryjnie.

Dodatkowo ma bardzo szybki przyrost . 15-16 m wysokości osiąga w 6 lat, rozpiętość korony około 10 m, średnica pnia 35 cm.  Mało tego, po ścięciu drzewa o takich parametrach, odrasta ponownie z tej samej sadzonki i do takiej samej wysokości tylko już po 4 latach. Utworzony duży, bo na głębokość 7-9 m w głąb , system korzeniowy pozwala na wzrost już w 4 lata. Cykl  4-letniego odrastania powtarza się jeszcze dwukrotnie.  W ten sposób Oxytree daje coś bardzo naturalnego i cennego – drewno.

Ile czasu potrzeba by nawet najszybciej rosnące drzewo urosło do wysokości 16 m?

Około 15 lat. Ścina się je raz, tylko raz.

Na Świecie co 1 minutę wycina się lasy o powierzchni 36 boisk do piłki nożnej.

Co minutę !!!.

 

We wszystkich krajach jest ciągłe zapotrzebowanie na drewno.  Drewno jest towarem deficytowym i pożądanym.

Jak Oxytree może zapełnić  tę lukę ?

Z takimi właściwościami to bardzo proste ale o tym i pozostałych właściwościach Oxytree oraz możliwościach wykorzystania w ochronie środowiska w kolejnym wpisie już wkrótce. Zapraszam do lektury.

 

Ela Kalicka

 

więcej informacji na stronie 

Napisz do mnie  na FB

(Visited 1 082 times, 1 visits today)