Przejdź do treści

Ogród przyjazny dzieciom.

2 (1)Dzieci kochają zabawy w ogrodzie. Nie ma lepszej aktywności od zabaw na zewnątrz w przyjaznym otoczeniu, i to niezależnie od wieku. Zastanawiasz się, jak urządzić ogródek by był w pełni bezpieczny dla dzieci? Jak wyeliminować potencjalne zagrożenia?

Uwzględnij poniższe elementy, to pozwoli ci wyeliminować najważniejsze potencjalne ryzyka i sprawić, że ogród będzie bezpieczny dla maluchów.

Najważniejsze zagrożenia i sposoby na ich eliminację

Jeśli chcesz sprawić, by twój ogród był autentycznie przyjazny dzieciom, postaraj się stosować do poniższych wytycznych. W ten sposób nie tylko zminimalizujesz ryzyko, ale nawet całkowicie je wyeliminujesz, co pozwoli ci w pełni cieszyć się czasem spędzonym w ogrodzie wraz z wnukami lub dziećmi.

Po pierwsze: usuń trujące i niejadalne rośliny

Niejadalne i trujące rośliny, a szczególnie ich owoce, mogą być bardzo kuszące dla dzieci, i to niezależnie od ich wieku. Maluchy są narażone nieco bardziej, bo ich sposobem na odkrywanie i poznawanie otoczenia jest próbowanie (branie do buzi) wszystkiego, co można spróbować. Jeśli w twoim ogrodzie rosną szkodliwe rośliny usuń je z ziemi, a ewentualne drzewka i krzewy przytnij tak, by dzieci nie mogły do nich sięgnąć.



Uwaga na owady

Jeśli masz w ogrodzie ule, przenieś je w inne miejsce lub ustaw tak, by dziecko nie mogło dostać się w ich pobliże. Zadbaj też o to, by w ogrodzie nie było os. W tym celu: – pousuwaj ich gniazda i nie dopuść do zagnieżdżania się os na terenie, – na bieżąco usuwaj owoce, które spadły z krzewów lub drzew i stanowią świetny magnes dla os, – zastaw w ogrodzie pułapki na osy, by pozbyć się ich możliwie jak najwięcej.

Koty, psy i wszystkie inne zwierzaki

Zwierzęce odchody są nie mniejszym zagrożeniem niż owady. Zadbaj więc o to, by w twoim ogrodzie nie było miejsc, które twoje własne lub mieszkające po sąsiedzku zwierzaki, mogłyby wykorzystywać jak kuwetę. Jeśli chcesz zapewnić zwierzętom takie miejsce we własnym ogrodzie, wyodrębnij fragment terenu i tam urządź kotom toaletę, którą w razie potrzeby będzie można osłonić i łatwo zabezpieczyć przed dziećmi. Dziecięce piaskownice, skrzynki z piaskiem etc, koniecznie przykryj pokrywami, by nie kusiły okolicznych psów i kotów. Pamiętaj też o zbieraniu na noc dziecięcych zabawek – lepiej niech nie zostają w ogrodzie, by nie gromadziły się na nich zanieczyszczenia.

1 (1)

Niezbędna woda

Trudno wyobrazić sobie przydomowe ogrody bez wody, choćby małej fontanny lub niewielkiego oczka wodnego. Zabezpiecz je przed małymi dziećmi, by nie mogły dostać się do wody i wpaść do niej. Pamiętaj też, że dzieci lubią się wspinać – do wypadku może dojść również z pozycji gałęzi. Jeśli chcesz zabezpieczyć dzieci przed komarami, a przy okazji siebie też, postaraj się usunąć z ogrodu wszelkie zbiorniki wody stojącej, bo to najlepsze wylęgarnie komarów.

W otoczeniu bezpiecznych i praktycznych roślin

Unikaj kupowania do ogrodu roślin, które kłują i mają niejadalne owoce sprawiające wrażenie jadalnych. Postaraj się też nie sadzić takich roślin, które przyciągają zbyt dużo owadów i / lub są atrakcyjne dla innych przedstawicieli fauny (np. ślimaków). Jeśli w twoim ogrodzie często bywa maluch sadź w nim takie rośliny, które są trwałe, wytrzymałe i łatwo odrastają po zdeptaniu. Możesz też postarać się kupić takie, które przyciągają pożyteczne owady (np. motyle). W ten sposób ogród zyska dodatkowe walory edukacyjne.

Pielęgnacja trawy

Trawę przycinaj regularnie, jednak niezbyt krótko. Pamiętaj, że dzieci sporo biegają, czołgają się, skaczą – do głowy mogą im wpaść pomysły na najróżniejsze zabawy. Skracaj więc trawę na tyle, by było wygodnie po niej chodzić, ale nie za krótko, by nie uległa w starciu z tabunem małych biegających nóżek.

Narzędzia ogrodowe i chemikalia

Są kolejnymi potencjalnymi zagrożeniami. Wygospodaruj w ogrodzie lub domu miejsce, w którym będzie można je przechowywać w czasie, gdy dzieci przebywają w ogrodzie. Usuń koniecznie wszystkie ostre narzędzia oraz inne przedmioty, które mogą być niebezpieczne. Podobnie postępuj ze środkami ochrony roślin. Nie dopuszczaj do tego, by dziecko miało z nimi kontakt. Nawet organiczne nawozy czy środki przeciwpasożytnicze mogą być niebezpieczne dla dzieci, bo nigdy nie można być pewnym, czy dziecko ich przez przypadek nie zje. Wszystkie takie przedmioty i materiały dokładnie pochowaj, a przed wypuszczeniem dziecka do ogrodu przypomnij sobie, czy ostatnio nie robiłeś / nie robiłaś jakichś potencjalnie szkodliwych oprysków, które też mogą być dla niesfornego malucha zagrożeniem.

Co zrobić, gdy już stanie się szkoda?

Gdy dziecko zje coś szkodliwego, zrani się lub poniesie jakikolwiek inny uszczerbek na zdrowiu, nie panikuj, ale natychmiast zabierz dziecko do lekarza (jedź samodzielnie lub wezwij karetkę). Jeżeli maluch połknął coś szkodliwego, postaraj się skłonić go do zwymiotowania, jeśli dziecko skaleczyło się, przemyj wstępnie rany, a jeżeli miało kontakt z chemikaliami, postępuj zgodnie z zaleceniami producenta (środki ostrożności i postępowanie podane na opakowaniu). Na koniec pamiętaj, że choć potencjalne ogrodowe niebezpieczeństwa mogą skłaniać cię do tego, by nie pozwalać dziecku na przykład na uprawianie ogrodu, to jednak ogrodnictwo jest dla ludzi i nawet dzieciom nie szkodzi – wręcz przeciwnie – wspomaga ich rozwój. Wygospodaruj kawałek ziemi dla małego ogrodnika, a będzie mniej skłonny do szukania innych, bardziej ryzykownych zajęć.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów do ogrodu, min. huśtawki ogrodowe dla dzieci: http://ogrodolandia.pl/hustawki-dla-dzieci
(Visited 648 times, 1 visits today)
Podziel się