Komin to niezbędny element konstrukcji każdego budynku wyposażonego w system grzewczy zasilany poprzez spalanie tradycyjnych paliw – węgla, gazu czy oleju. Powstające w wyniku pracy kotła spaliny są jednak bardzo szkodliwą mieszaniną gazów – przy dłuższej ekspozycji na nie, murowane ściany komina mogą ulec zniszczeniu. Aby temu zapobiegać powszechnie dziś stosuje się specjalne wkłady kominowe. Od czego zależy cena takiego systemu?
Wielkość i skomplikowanie wkładu
Głównym czynnikiem decydującym o cenie kompletnego wkładu kominowego, jest jego wielkość oraz ilość elementów, z których się składa
“Wkład złożony jest przede wszystkim z odcinków rur, które razem tworzą przewód odprowadzający spaliny – mówi przedstawiciel firmy TanieKominy – Jak nietrudno się domyślić, im wyższy komin, tym więcej odcinków rur będziemy zmuszeni kupić, aby wypełnić go na całej wysokości.
Jest to bardzo ważne, byśmy nie próbowali ciąć wydatków, kupując wkład, który będzie za krótki, zniszczymy w ten sposób komin. Warto zwrócić uwagę, że cena pojedynczych odcinków również wynika z ich długości, nie jest jednak proporcjonalna.
Przykładowo – jeśli za rurę o długości 100 cm zapłacimy 200 złotych, to za dwa odcinki rur tej samej średni, ale o długości 50 cm zapłacimy już około 250 złotych. Dlatego bardzo ważne jest wcześniej zaplanowanie, z jakich elementów składać będzie się przewód”.
Poza samymi rurami musimy pamiętać również o pozostałych elementach, takich jak trójnik do podłączenia kotła czy wyczystka, pozwalająca wygarnąć sadzę i popiół, które będą osadzać się wewnątrz wkładu. Cena poszczególnych modeli również może być różna, w zależności od ich kształtu i wielkości.
Jakość wkładu
Poszczególne linie produktowe różnią się między sobą pod kątem jakości – decydującą kwestią jest to, z jakiego tworzywa wkład został wykonany. Najpopularniejsze na rynku są wkłady ze stali – są one również tańsze, niż ich ceramiczne odpowiedniki. Ale nawet wkłady stalowe mogą różnić się między sobą, między innymi jakością surowca, parametrami technicznymi czy choćby tym, z ilu warstw się składają.
Czy warto oszczędzać?
Kupno optymalnego wkładu kominowego za niską cenę jest dobrym wyborem – nie należy jednak przy wyborze wkładu sugerować się jedynie jego ceną. Należy pamiętać o tym, jak ważną rolę wkład pełni.
Nie tylko chroni on komin przed niszczeniem, ale również stwarza odpowiednie warunki do spalania paliwa w kotle grzewczym (tym samym zapobiega marnowaniu paliwa) oraz eliminuje ryzyko przedostawania się spalin do wnętrza domu. Dlatego przed kupnem komina zawsze powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który doradzi nam, jakich rozwiązań potrzebujemy.