Specjalne wybieranie dłuższych tras, naliczanie zbyt wysokich opłat, zawyżanie rachunków – na te wszystkie zagrożenia mogą narazić się klienci taksówek. Jak można ustrzec się przed skorzystaniem z usług nieuczciwego taksówkarza?

 

Co jakiś czas w internecie można natknąć się na relacje osób, które skorzystały z usług taksówkarskich, ale zostały oszukane – najczęściej oszustwa tego rodzaju dotyczą naliczenia zbyt wysokiego rachunku za kurs. Najbardziej narażone są na nie osoby spoza danego miasta, które nie znają go zbyt dobrze, obcokrajowy oraz osoby nietrzeźwe.Jak nie dać się nabić w butelkę? Przede wszystkim najlepiej zamawiać taksówkę przez telefon na miejsce, wcześniej wybierając polecaną korporację taksówkarską lub korzystając z aplikacji do zamawiania taksówek przez internet.

Wystrzegaj się taksówek stojących na postojach – zazwyczaj są znacznie droższe, a ponadto możesz natknąć się na osoby świadczące usługi przewozowe, których samochody przypominają taksówki – dojazd do celu może kosztować wtedy nawet kilka razy więcej niż taksówką. Jeżeli wobec tego, przykładowo jesteś w Trójmieście i chcesz podjechać z dworca do hotelu – przymierzając się do zamówienia taxi w Gdańsku, sprawdź wcześniej numery lub wybierz aplikacje. Zamówienie taksówki w centrali ma także ten plus, że możliwe jest łatwiejsze dochodzenie swoich praw, na przykład wtedy, gdy w samochodzie zostawiło się wartościowy przedmiot.

Również warto pamiętać o tym, by przed rozpoczęciem jazdy rzucić okiem na informacje na taksometrze. Kurs powinien być naliczany od zera (z uwzględnieniem opłaty początkowej), ponieważ taksówkarz powinien wykasować poprzednią kwotę. Także kierowca nie powinien naliczać opłaty za czas oczekiwania na pasażera, zwłaszcza gdy czeka tylko kilka minut.

Na sam koniec, przy płatności, warto również zabrać paragon lub inną formę rachunku – będzie on podstawą do ewentualnej reklamacji, jeżeli okaże się, że kierowca policzył za dużo. Taksówkarz powinien wydać paragon fiskalny bez pytania. Gdy rzeczywiście okaże się, że kierowca naliczył znacznie więcej niż powinien, warto od razu skontaktować się z daną korporacją taksówkarską, aby wyjaśnić sprawę.

(Visited 822 times, 1 visits today)