Fotowoltaika jest sporym wydatkiem, ale w perspektywie czasu może stać się dużą oszczędnością. Co powinniśmy wiedzieć przed inwestycją w instalację fotowoltaiczną? Jak obliczyć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną i dopasować instalację do naszych potrzeb? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Net-billing – na czym polega nowy system rozliczeń?
System net-billing dotyczy nowych prosumentów, czyli osoby, które zgłosiły instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022 roku. Jak działa net-billing? Polega on na wartościowym, a nie ilościowym rozliczeniu energii.
Co to oznacza w praktyce? Według zasad prosument sprzedaje nadwyżki wyprodukowanej energii po średniej cenie miesięcznej z Rynku Dnia Następnego. Natomiast, jeśli konieczny jest pobór energii, prosument płaci tyle, ile inni odbiorcy prądu.
Co ważne, system został oparty na depozycie prosumenckim. Zgromadzone w ramach depozytu środki prosument może wykorzystać na zakup energii. Taki depozyt można wykorzystać w ciągu dwunastu miesięcy, a niewykorzystane nadwyżki zostaną zwrócone.
Koszty związane z fotowoltaiką
Wprowadzenie net-billingu sprawiło, że coraz więcej osób wątpi w opłacalność instalacji fotowoltaiki. Jak jest w rzeczywistości? Net-billing faktycznie może wpłynąć na długość zwrotu inwestycji. Jednak nie znaczy to, że stała się ona nieopłacalna.
Fotowoltaika to nadal bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę stale rosnące koszty prądu i wysoką inflację. To, ile kosztuje fotowoltaika jest uzależnione od naszych potrzeb, a także wydajności paneli w miejscu instalacji.
Aby poznać koszt instalacji fotowoltaicznej musimy policzyć cenę paneli, falownika i usług związanych z założeniem fotowoltaiki, a także dodać podatek VAT. Istotne jest położenie instalacji – determinuje ono użycie konkretnej konstrukcji montażowej. Cena zależy również od jakości i mocy wybranych komponentów.
O czym warto pamiętać przed instalacją fotowoltaiki?
Warto powierzyć projekt instalacji firmie, która ma indywidualne podejście do klienta. Dobrze, aby nasza instalacja była zaprojektowana w oparciu o potrzeby naszego gospodarstwa domowego. Na etapie projektowania systemu można dopasować konstrukcję do rozwiązań architektonicznych budynku.
Pamiętaj, że obecnie jest wiele dofinansowań do instalacji fotowoltaiki, z których możesz skorzystać. Z pewnością warto sprawdzić dostępne dotacje, poczytać o uldze podatkowej i kredytach ratalnych.