Konsola rozpowszechniła się w XVIII wieku w pałacach i dworach. Ten niewielki, półokrągły przyścienny stoliczek ustawiany był między oknami i pod lustrami. Prezentowane były na nim różne bibeloty, zegary i ozdoby.

Obecnie konsole mają zróżnicowane formy i pełnią wiele praktycznych funkcji. Sprawdzą się zarówno w salonie, przedpokoju, czy sypialni. Jaką rolę w pomieszczeniu może pełnić konsola i jak dopasować ja do aranżacji?



Konsola – różnorodność form i funkcji

W XVIII wieku konsole miały formę małych, bogato zdobionych ze złoconymi elementami stolików, z prostokątnym lub półokrągłymi blatami z marmuru. Obecnie konsole wyglądają zupełnie inaczej.

Są to wąskie stoliki o różnej stylistyce, od prostych form bez żadnych ozdobników, po stylizowane np. retro, czy boho. Często posiadają  dodatkowe szufladki lub półeczki, co umożliwia przechowywania różnych drobiazgów. Wykonywane są z różnorodnych materiałów szlachetnego drewna, metalu, szkła oraz tworzyw sztucznych.

Choć z pozoru może się wydawać, że konsola we współczesnych wnętrzach jest zbędna, jednak jest to mylne założenie. Konsola to praktyczny mebel, który sprawdzi się w różnych pomieszczeniach od przedpokoju po łazienkę. Może służyć do przechowywania różnych drobiazgów, ale także prezentowania rodzinnych pamiątek, czy bibelotów.

Konsola w przedpokoju

Konsola w przedpokoju to praktyczne rozwiązanie w wielu domach i mieszkaniach. Jest wąska, nie zajmie więc zbyt wiele przestrzeni w holu. Będzie służyła do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak klucze, szczotka do ubrać, łyżka do butów i wiele innych drobiazgów.

Warto więc by posiadała wygodne szufladki lub półki. Konsolę najlepiej umieścić klasycznie, pod lustrem. Na jej blacie zaś można ustawić estetyczne dekoracje lub lampę, która dodatkowo rozświetli przestrzeń.

Dobór mebla zależy od stylu wnętrza, w którym się będzie znajdować. Do nowoczesnych aranżacji najlepiej pasują konsole o prostej formie wykonane z drewna oraz metalu, które są dostępne na https://furniro.pl/produkty-kategoria/meble/konsole/. Ciekawym rozwiązaniem może być również konsola ze szkła i metalu.

Konsola w salonie

Dzięki swej prostej formie konsola może pełnić w salonie różne funkcje. Jeśli w mieszkaniu, nie masz pomieszczenia, w którym możesz urządzić sobie biuro. Konsola postawiona w salonie, nie rzuca się tak w oczy, jak zwykłe biurko, umożliwia jednak ustawienie laptopa, przy którym możesz spokojnie usiąść i pracować.

Dodatkowa szuflada umożliwi schowanie sprzętu po zakończonej pracy oraz niezbędnych dokumentów, czy przyborów do pisania.

W salonie, w którym sofa nie stoi przy ścianie, konsolka to idealny mebel, który możesz postawić za nią. Zamknie wizualnie przestrzeń wypoczynkową, dodatkowo ją podkreślając. Na jej blacie można ustawić elegancką lampę, która doświetli pomieszczenie. Dodatkowo to praktyczny mebel, na którym możesz postawić kubek z napojem lub coś do podjadania, podczas sensów filmowych.

Konsola może pełnić jeszcze wiele innych funkcji, sprawdzi się jako szafka pod telewizor, czy elementy dekoracyjne lub pamiątki rodzinne, które chcesz wyeksponować we wnętrzu. Ustawiona pod oknem stanowić będzie dobre miejsce na ustawienie kwiatków, jeśli w mieszkaniu nie ma odpowiednio szerokich parapetów.

Jak widać, możliwości wykorzystania tego mebla jest wiele. Ważne, by konsola swą stylistyką dopełniała aranżacje wnętrza i była do niego dopasowana.

Konsola w sypialni

Konsola w sypialni w połączeniu z eleganckim lustrem doskonale spełni funkcję toaletki. Klasyczne meble tego typu są zazwyczaj szersze i większe, dlatego właśnie konsolki doskonale je zastępują.

Melmet.com.pl to sklep internetowy z szerokim wyborem mebli metalowych, szafek szkolnych i szaf bhp.

Zazwyczaj wyposażone są w jedną lub dwie szuflady, w których można przechowywać potrzebne kosmetyki. W sklepach dostępne są zarówno do kupienia osobno, jak i z dopasowanym już lustrem. Jednak wybór mebla i lustra oddzielnie, daje większe możliwości na realizacje ciekawych pomysłów.

Do sypialni w stylu glamour doskonale będzie pasować konsolka lustrzana, odbijająca światło, lub bardziej klasyczna konsola w kolorze czarnym, lub białym z giętymi nóżkami i złotymi elementami. Miłośnicy prostoty mogą wybrać klasyczne konsole w stylu skandynawskim lub boho.

(Visited 59 times, 1 visits today)