Przejdź do treści

Kamień nazębny – jak powstaje, kiedy usuwać i dlaczego warto?

Każdy człowiek pragnie mieć piękny uśmiech – w tym momencie jest on wyznacznikiem dobrobytu i w dużej mierze decyduje o atrakcyjności. Dlatego też bardzo dbamy o to, by zęby były równe i białe. Oczywiście, niektóre zabiegi – wykonywane w prywatnym gabinecie – nie należą do tanich. Z niektórych z nich nie można jednak rezygnować, mimo że wydają się być z pozoru niepotrzebne. Chodzi tu o skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Dlaczego trzeba o nim pamiętać?

Czym jest i jak powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny dotyka niemal wszystkich ludzi, jednak niestety sporo z nich go ignoruje. Może to mieć złe skutki dla naszego uzębienia. Kamień jest niczym innym jak zwapniałą płytką nazębną – osadem, który tworzy się na zębach po jedzeniu i który składa się tak z resztek, jak i bakterii oraz złuszczającego się naskórka. Osad, który zbiera się na zębach stopniowo zaczyna ulegać mineralizacji i twardnieć – aż stanie się jak kamień (stąd nazwa).

Kamień nazębny odkłada się u wszystkich, jednak odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej oraz właściwa dieta sprawiają, że nie przyrasta szybko. Jest też ścierany przez ślinę oraz policzki i język w trakcie poruszania nimi. Jeśli więc ktoś cierpi na wady zgryzu, zjada dużo węglowodanów i nabiału, a do tego nie myje zębów po każdym posiłku, albo niewłaściwie je szczotkuje, zapewne będzie narzekał na szybki przyrost kamienia. Decydują o tym także uwarunkowania genetyczne.



Dlaczego trzeba usuwać kamień nazębny?

Kamień nazębny twardnieje i jest doskonałym siedliskiem dla bakterii – rozwijając się, zamieniają się stopniowo w próchnicę. Przyrastając, kamień rozpycha też dziąsło, co w konsekwencji może prowadzić do ruszania zęba, a nawet jego wypadnięcia, albo też psucia od korzenia. Ponadto drobnoustroje, które w nim żyją, stanowią też zagrożenie dla narządów wewnętrznych – wpływają na nie negatywnie i mogą nawet doprowadzić do problemów z sercem.

Skaling jest metodą usuwania kamienia nazębnego, czyli jego mechanicznego zdejmowania przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Możliwe jest usuwanie tradycyjnymi metodami, albo przy pomocy ultradźwięków. Można też zapisać się na piaskowanie, jeśli osad nie jest jeszcze duży. Zapisując się na zabieg darmowy, można przychodzić do stomatologa co roku. Kto jednak ma problem z szybszym przyrostem kamienia, powinien udawać się do stomatologa częściej, wybierając dobre, solidne miejsce – na przykład zakład stomatologiczny Trident Łódź, oferujący też wiele innych zabiegów.

(Visited 360 times, 1 visits today)
Podziel się