Zdecydowanie sercem każdego domu jest kuchnia. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu, jemy rodzinne obiady czy śniadania. Blat kuchenny jest niezwykle istotnym elementem kuchni.

Musi nie tylko dobrze wyglądać i komponować się z naszymi meblami, ale być również funkcjonalny i użytkowy. Popularne blaty z płyty wiórowej nie są jednak dobrym wyborem – ich zalety kończą się niestety na niskiej cenie. Blaty z płyty są podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, której nie sposób uniknąć w kuchni.

Wiele osób decyduje się na kuszący swoim wyglądem marmur. Owszem, jest to bardzo wytrzymały kamień, jednak ze skały wapiennej, a ta nie jest odporna na kwasy. A w której kuchni unikniemy kwasku cytrynowego czy octu?Rozwiązaniem idealnym dla każdej kuchni są blaty granitowe. Ten rodzaj blatów wyróżnia ogromna wytrzymałość i trwałość, odporność na wodę, kwasy czy zmiany temperatury. Jeśli szukasz czegoś, co łączy funkcjonalność, piękny wygląd i atrakcyjną cenę – to blat granitowy będzie doskonałym wyborem.

Dlaczego blat granitowy jest najlepszym wyborem?

Granit jest skałą magmową, która powstaje przy stygnięciu lawy w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza. Blaty wykonane z granitu cechują się niesamowitymi właściwościami użytkowymi. Już sam proces powstawania w wysokiej temperaturze powoduje, że możemy bez obaw położyć gorące naczynie prosto z pieca na blacie granitowym.

Nie musimy stosować dodatkowych podkładek. Jako że jest to kamień naturalny, blat wykonany z granitu jest niezwykle trwały i odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, bardzo ciężko go także zarysować.

Blat granitowy nie chłonie również wilgoci, która w kuchni występuje w dużej ilości. Nie musimy też martwić się o kwasy, ponieważ nie uszkodzą one naszego blatu z granitu. Ogromną zaletą tego materiału jest również łatwość w utrzymaniu czystości – wystarczy nam zwilżona gąbka lub ściereczka.

Sprzątanie blatu przestanie być zmorą każdej pani domu. Blat granitowy jest niesamowicie komfortowy w użytkowaniu.

Blat granitowy cena

Końcowa cena blatu granitowego zależy od kilku czynników. Pierwszym jest rodzaj kamienia. Kamienie pochodzące z Chin oraz Polski są zdecydowanie jednymi z tańszych. Jednak bez obaw, kamień to kamień, a więc ten z Chin nie będzie różnił się jakością od tego z Afryki.

Kolejnym czynnikiem jest wielkość blatu oraz sam blok granitowy. Z każdego bloku można wyciąć różną ilość płyt. Istotna jest również ilość odpadów. Warto dokładnie przemyśleć projekt kuchni, gdyż niewielkie zmiany mogą sprawić, że zaoszczędzimy dużo pieniędzy.

Na cenę wpływa również ilość otworów, ponieważ każdy dodatkowy otwór wiążę się z większym nakładem pracy. Przy wycinaniu otworów istnieje również ryzyko pęknięcia kamienia. Zaskakujące może być również to, że na cenę wpływa miejsce montażu.

Otóż na ten etap wpływa wiele czynników – wielkość blatu, miejsce montażu, sam projekt kuchni czy format kamienia. Trudniejszy będzie również montaż na którymś z pięter bloku niż w domku jednorodzinnym, gdyż wiele rzeczy może utrudnić instalację – brak windy czy ciasna kuchnia.

Ceny granitu wahają się w granicach od 200zł do 1200zł za m2. Szeroka gama kolorystyczna i cenowa pozwoli wybrać taki granit, który zadowoli oko oraz portfel. Tańsze granity zachowują wszystkie najważniejsze cechy kamienia naturalnego, jednak nie są tak atrakcyjne pod względem wizualnym, jak ich najdroższe opcje.

Jeśli ważna jest dla Ciebie zarówno cena, jak i wygląd, warto spojrzeć na granity ze średniej półki cenowej. Przykładowo granit Nero Zimbabwe posiada wszystkie zalety granitu, a dodatkowo jest niebywale piękny przy swojej atrakcyjnej cenie.

Blaty kamienne z granitu – czy warto?

Jeśli nadal masz wątpliwości, jaki blat kuchenny wybrać do swojej kuchni, pamiętaj, że żaden inny materiał nie dorównuje swoją funkcjonalnością granitowi. Prócz wytrzymałości, którą będziemy cieszyć się długimi latami, blaty granitowe cechują się takze łatwością w pielęgnacji oraz atrakcyjnym wyglądem. Kuchenny blat granitowy to wybór, który zadowoli każdego.

Artykuł powstał przy współpracy z https://schody-granitowe-kmx.pl/

(Visited 235 times, 1 visits today)