Kolizje oraz wypadki na drogach zdarzają się bardzo często. Czasem w wyniku tych zdarzeń drogowych pasażerowie pojazdów są ciężko ranni. Zatem w jaki sposób należy zachować się po wypadku?

 

Zabezpieczenie miejsca wypadku

W porównaniu z ubiegłym stuleciem, obecnie na drogach porusza się bardzo dużo samochodów. Z tego powodu częściej dochodzi do różnego rodzaju kolizji. Są to najczęściej drobne stłuczki, w wyniku których nie ma żadnych ofiar. Do kolizji drogowej także często możemy zaliczyć przypadek zarysowania lakieru innemu pojazdowi. Nie są to bardzo poważne zdarzenia drogowe, jednak często należy wezwać policję na miejsce kolizji, jeżeli przykładowo kierowcy nie mogą dojść do porozumienia. Dużo poważniejszymi zdarzeniami drogowymi są wypadki. Jest to sytuacja, gdy choć jeden z pasażerów jest poszkodowany. W wypadkach pasażerowie mogą zostać nie tylko ranni, ale również i osoby mogą zginąć na miejscu zdarzenia. W tak poważnych zdarzeniach drogowych niezbędna jest pomoc postronnych osób. Należy mieć świadomość, iż niezależnie, czy uczestniczymy w wypadku, bądź też jesteśmy jedynie jego świadkami, musimy pomóc poszkodowanym. Jest to zgodne z polskim prawem, ponieważ jeżeli nie udzielimy osobie potrzebującej niezbędnej pomocy, zgodnie z artykułem 162 Kodeksu Karnego podlegamy karze do trzech lat pozbawienia wolności. Jednak nie zostaniemy obciążeni karą, jeżeli próbując pomóc, zrobimy to nieudolnie lub też nie uda nam się pomóc poszkodowanej osobie. Jeżeli działamy w dobrej wierze i staramy się jak najlepiej pomóc osobie lub osobom poszkodowanym, nic nam nie grozi. Zatem już wiemy, iż po wypadku będąc jego świadkami lub też uczestnikami, powinniśmy udzielić ofiarom pierwszej pomocy. Jednakże w jaki sposób powinniśmy to zrobić?

Niezbędna pierwsza pomoc

Często wiele osób nie wie dokładnie, jak zachować się po wypadku. Jeżeli jesteśmy jego uczestnikami, czujemy się bardzo zestresowani. Może zdarzyć się tak, iż stres na tyle nas sparaliżuje, iż nie będziemy w stanie nic zrobić. Jednak jak już wcześniej wspomniano, jeżeli w wyniku wypadku ucierpiał jakiś pasażer lub inny uczestnik ruchu drogowego, należy mu niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy. Przede wszystkim jeżeli stan poszkodowanego na to pozwala, należy go wyciągnąć z uszkodzonego pojazdu. Kolejno miejsce wypadku powinno zostać zabezpieczone, aby przykładowo wyciekająca benzyna nie stwarzała dodatkowego zagrożenia. Istnieją bardzo różne sposoby udzielania pierwszej pomocy, które są uzależnione od stanu poszkodowanego. Jeżeli poszkodowany nie oddycha, należy zacząć przeprowadzać reanimację. Kolejno wykonujemy 30 uciśnięć klatki piersiowej i przerywamy te czynności, aby wykonać dwa głębokie wdechy i tym samym wtłoczyć powietrze przez usta pacjenta do jego płuc. Należy akcję reanimacyjną przeprowadzać aż do momentu odzyskania przytomności przez poszkodowanego lub też do czasu, aż przyjedzie pogotowie ratunkowe. Jednak jeżeli pacjent jest świadomy i przytomny, należy przeprowadzić dokładny wywiad, co dokładnie boli poszkodowanego oraz zorientować się, czy niezbędne będą opatrunki. Wszelkie wyroby medyczne, które mogą pomóc nam w ratowaniu zdrowia poszkodowanych znajdziemy w naszej apteczce samochodowej, którą powinien posiadać każdy kierowca. Jeżeli jesteśmy tylko świadkami wypadku, przykładowo nie poruszając się samochodem, pomoce medyczne możemy znaleźć w samochodzie poszkodowanego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

2Będąc uczestnikami wypadku lub też jego świadkami, nie bójmy się pomagać. Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy nakłada na nas Kodeks Karny, jednak warto zrobić to po prostu dla drugiej osoby. Jeżeli spotka nas taka sytuacja, podczas udzielania pierwszej pomocy powinniśmy przede wszystkim myśleć o ratowaniu życia poszkodowanego, jednak również nie powinniśmy zapominać o nas samych. Czasem miejsce wypadku może okazać się bardzo niebezpieczne, z tego powodu warto oddalić się na określoną odległość od pojazdu i dopiero zaczynać reanimację lub też udzielanie pomocy.

Bardzo często wiele osób nie ma pojęcia, co robić po wypadku. Należy mieć świadomość, iż niezależnie czy jesteśmy uczestnikami wypadku, czy też tylko świadkami, mamy obowiązek udzielić poszkodowanym w wyniku tego zdarzenia drogowego pomocy. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy podlegać karze więzienia na nawet trzy lata. Wiele osób boi się pomagać, ponieważ wspomniana grupa ludzi boi się konsekwencji, jakie mogą się pojawić w wyniku nieudolnie udzielonej pierwszej pomocy. Jednak nawet gdybyśmy nie potrafili skutecznie pomóc, nie spotka nas za to żadna kara. Zatem warto zatroszczyć się o życie innych, ponieważ jest ono bezcennym darem.

 

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Max-Hol Pomoc Drogowa z Jeleniej Góry oferującą całodobową pomoc drogową, serwis aut i wynajem aut zastępczych.

(Visited 1 144 times, 1 visits today)