Finlandia od wielu już lat zachęca turystów swym surowym klimatem, który jest atrakcyjny dla wielu miłośników przyrody. Także pod względem zabytków i muzeów, kraj ze stolicą w Helsinkach nie ma się czego wstydzić.Nie da się ukryć, że jednym z ważniejszych epizodów najnowszej fińskiej historii z pewnością jest Wojna zimowa. Tak nazywany jest konflikt zbrojny pomiędzy Związkiem Radzieckim a Finlandią, który przypadł na przełom lat 1939-1940.

Warto tu zaznaczyć, że choć batalię wygrali Sowieci, Finowie zadali im poważne straty. W rezultacie, na mocy traktatu pokojowego, zdołali zachować niezależność od Związku Radzieckiego. Eksponaty z tej i innych światowych konfliktów, można podziwiać w Muzeum Czołgów.

Znajduje się ono w mieście Parola na południu kraju. Zwiedzający mogą podziwiać nie tylko czołgi, ale też pancerne pojazdy oraz działa. Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt uzbrojenia, w trakcie oglądania ekspozycji będzie można natrafić także na działo produkcji polskiej na licencji szwedzkiej firmy Bofors.

To konkretne działo posiadało kaliber 37mm i znajdowało się na wyposażeniu armii w czasach II Rzeczpospolitej. Jeśli chodzi o czołgi, w muzeum w Parola zobaczyć można między innymi radziecki czołg T-28 czy też KV 1, używany zresztą również przez wojsko fińskie. Muzeum Czołgów powstało w 1961 roku.

Miłośnikom sztuki – zwłaszcza współczesnej – szczególnie może spodobać się za to wizyta w muzeum Kiesma. Mieści się ono w Helsinkach więc nic nie stoi na przeszkodzie by po prostu dodać go do planu zwiedzania innych zakątków fińskiej stolicy.

Intrygująca bryła budynku jest dziełem znanego architekta pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych – Stevena Holla. Muzeum zainaugurowało swą działalność w latach 90. Od tamtego czasu zyskał renomę jednego z najpopularniejszych muzeów w Helsinkach.

Rokrocznie odwiedza je kilkaset tysięcy zwiedzających. Warto dodać, że w 2014 roku muzeum przechodziło proces modernizacji. Ponownie otworzono je już rok później.

Jeśli jesteśmy entuzjastami historii oraz etnografii możemy się też wybrać do skansenu Luostarinmäki, który znajduje się w Turku. Miasto w południowej części Finlandii oferuje niesamowitą możliwość przyjrzenia się temu jak wyglądało proste wiejskie życie Finów w XVIII oraz XIX wieku.

Na skansen składa się w sumie osiemnaście budowli o różnym charakterze. Zwiedzający kompleks turyści mogą nie tylko podziwiać znajdujące się w nim budynki. Ponadto mają też możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju warsztatach rzemieślniczych, które także odbywają się na terenie skansenu Luostarinmäki.

Jeśli planujemy wybrać się do Finlandii nie obejdzie się zapewne bez spróbowania lokalnych przysmaków (na przykład we wspomnianym skansenie) lub kupienia pamiątek. Gdy przyjdzie do regulowania rachunku, warto mieć przy sobie również gotówkę.

Na wypadek, gdyby inne metody płatności nie były możliwe. Do szybkiej wymiany dowolnej kwoty może posłużyć kantor online. Pieniądze dostarczymy zarówno do domu, jak i do punktu odbioru (kiosk Ruchu, sieć sklepów Żabka). Gotówkę można też odebrać osobiście.

W tym celu zapraszamy do odwiedzenia naszego punktu wymiany walut – kantor Gdynia Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych zawsze od ręki!

(Visited 69 times, 1 visits today)