Pijesz wodę butelkowaną? Wiesz w takim razie, ile musisz się nadźwigać, by dostarczyć ją do domu. Później tracisz czas na wyrzucanie ogromu śmieci. Powinniśmy pić ok. 2 litrów wody dziennie. To więcej niż jedna duża butelka dziennie.

Picie wody nie musi się z tym wiązać. Możesz wybrać inne rozwiązanie, które zaoszczędzi Twój czas i pieniądze, a także kręgosłup. Przestaniesz kupować całe zgrzewki wody butelkowanej. Jak to zrobić?Dzbanek z filtrem – zalety

Dzbanek z filtrem pozwala nam na niekupowanie wody butelkowanej. Dzięki temu codzienne zakupy będą o wiele lżejsze. Dwie dorosłe osoby powinny w przeciągu tygodnia wypić ok. 28 litrów wody. Przekłada się to na prawie 20 półtoralitrowych butelek wody!

Okazuje się, że w ciągu miesiąca ta liczba rośnie aż do 80 sztuk. To bardzo dużo – zarówno śmieci, jak i wydatków. Możesz je w bardzo prosty sposób zminimalizować. Wystarczy dzbanek z filtrem!

W zależności od rodzaju i marki dzbanka, filtry kosztują ok. 10-15 zł. Jeden taki uniwersalny filtr wystarcza na ok. 200 litrów wody lub 30 dni. Skoro wedle zaleceń powinieneś pić ok. 2 litry wody dziennie, filtr w dzbanku wystarczy Tobie i Twojej drugiej połówce na miesiąc użytkowania.

Jak przekłada się to na oszczędności? Półtoralitrowa butelka wody kosztuje od niecałej złotówki po nawet 4-5 zł. Przy najtańszej wersji, miesięcznie na dwie osoby wydasz ok. 80 zł. Filtrowanie wody daje spore oszczędności już w ciągu miesiąca.

Ale oszczędność pieniędzy to nie wszystko. Posiadając dzbanek filtrujący nie musisz martwić się, że zabraknie Ci wody. Zapomnij o szybkim wypadzie do sklepu przed pracą – woda pitna jest na wyciągnięcie ręki.

Jak działa dzbanek z filtrem?

Działanie dzbanka z filtrem jest bardzo proste. Wodę wlewamy do górnej części, a ona spływa przez wkład z filtrem na dolny poziom. Woda jest oczyszczana w wyniku procesów fizyko-chemicznych. Filtr zatrzymuje także wszystkie “śmieci”, które mogły pojawić się w wodzie.

Jakie zanieczyszczenia usuwa dzbanek z filtrem?

  • mechaniczne (tzw. śmieci, które znalazły się w wodzie),
  • związki chloru, który służy do dezynfekcji rur sieci wodociągowych,
  • metale ciężkie (m.in. ołów, który znajduje się w starych sieciach wodociągowych),
  • pestycydy oraz zanieczyszczenia organiczne.

Warto zaznaczyć, że te ostatnie podlegają ścisłej kontroli. Woda dopuszczona do sieci wodociągowych nie może przekraczać określonej zawartości tych substancji. Dzięki temu jest ona zdatna do spożycia. Dzbanki filtrujące sprawiają także, że woda, która zostanie przefiltrowana ma mniejszą twardość niż “kranówka”.

Dzbanek filtrujący stanowi świetną alternatywę dla wody butelkowanej. Dzięki niemu możesz zaoszczędzić pieniądze (filtry są tańsze niż woda w butelkach), czas (nie musisz wychodzić na zakupy, woda jest dostępna w domu) oraz zdrowie (nie musisz dźwigać zgrzewek wody. Twój kręgosłup to doceni). Przy okazji dzbanki z filtrem są o wiele bardziej ekologiczne niż woda w plastikowych butelkach. Stosowanie dzbanka generuje znacznie mniej śmieci – zaledwie jeden filtr w miesiącu.

 

(Visited 49 times, 1 visits today)