Czym jest czapka rogatywka? Jak wygląda i kto z niej korzysta? Jak należy rozumieć poszczególne barwy otoków, które są noszone na tych nakryciach głowy? Na te i na inne podobne pytania odpowiemy w treści przygotowanego przez nas wpisu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem. Sprawdź koniecznie, czego być może nie wiesz o rogatywkach, a co warto wiedzieć na ich temat.



Czym są czapki rogatywki i kto z nich korzysta?

Termin „rogatywka”, choć nie wszystkim jest do końca znany, bardzo często słusznie utożsamiany jest z nakryciem głowy. Jest to czapka, która zakorzeniła się w polskiej tradycji bardzo dawno temu. Historię warto jednak odłożyć na bok i skupić się na tym, kto obecnie korzysta z tych wyjątkowych nakryć głowy, które są szyte wyłącznie przez wybrane pracownie krawieckie, takie jak Fabryka Umundurowania Hero Collection.

Opisywana przez nas czapka cechująca się kwadratowym denkiem jest aktualnie wykorzystywana przede wszystkim przez wybranych przedstawicieli Wojsk Lądowych. Oficerowie i generałowie korzystają z rogatywek, na których denku widnieje krzyżujący się srebrny galon.

Dla rogatywek młodszych oficerów i chorążych typowe jest obszycie powyżej otoku z jednego srebrnego galonu, starszych oficerów – z dwóch galonów, a generałów – z jednego srebrnego galonu i wężyka generalskiego. Daszki młodszych oficerów wyróżniają się jednym srebrnym galonem, a daszki oficerów starszych i generałów dwoma galonami.

Rogatywki są też typowe dla mundurów galowych straży pożarnej – państwowej i ochotniczej. Poza tym korzysta z nich między innymi Straż Marszałkowska oraz kompania reprezentacyjna Straży Miejskiej i Gminnej. Podobna do czapki wojskowej jest też rogatywka kolejarzy.

Co oznaczają barwy otoków, które są na noszone na czapkach rogatywkach?

Skoro poruszyliśmy już temat rogatywek, to chętnie opowiemy kilka słów na temat kolorów otoków, które noszone są na tych nakryciach głowy przez wybranych przedstawicieli Wojsk Lądowych. Każda z barw została zarezerwowana dla konkretnej grupy, stanowiąc tym samym jej swoisty znak rozpoznawczy.

Na przykład kolor czarny jest właściwy między innymi dla jednostek inżynieryjnych, chemicznych i zabezpieczenia technicznego. Kolor fioletowy natomiast zarezerwowany jest dla żołnierzy korpusu osobowego duszpasterstwa, ciemnozielony – dla jednostek rakietowych i artylerii, a także obrony przeciwlotniczej, pomarańczowy – dla jednostek pancernych, rozpoznawczych i 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. Wyróżnia się jeszcze kolor chabrowy, wiśniowy, żółty i granatowy.

(Visited 85 times, 1 visits today)