Roll up to bez wątpienia jedno z najefektowniejszych narzędzi marketingowych, ale siła jego oddziaływania zależy w dużej mierze od projektu graficznego i rozmieszczenia poszczególnych elementów. W jaki sposób najlepiej zaprojektować roll up, żeby działał on możliwie jak najbardziej efektywnie?

Jak podkreśla initi.pl z czysto marketingowego punktu widzenia stojak typu roll up ma same zalety: szybko przykuwa uwagę, jest stosunkowo tani, lekki i odporny na uszkodzenia mechaniczne, można go łatwo złożyć i rozłożyć, a sama grafika nie jest do niego przymocowana na stałe, więc zawsze można ją w razie czego wymienić na inną, bardziej aktualną. To wszystko może się jednak okazać nieistotne, jeżeli nasz roll up będzie źle zaprojektowany. Przemyślany design stanowi bowiem klucz do sukcesu.



1. Liczy się zwięzłość

Z badań wynika, że na zainteresowanie kogoś naszą ofertą mamy zaledwie… 15 sekund. Dlatego nie warto się przesadnie rozpisywać – roll up musi być jak najbardziej zwięzły. W dzisiejszych czasach zwięzłość jest w cenie, bo nikt nie ma czasu na lekturę przesadnie rozbudowanych treści. Poza tym nadmiar informacji zaburza czytelność samej reklamy. Dlatego skupmy się wyłącznie na tym, co w naszej ofercie najważniejsze. Na wyobraźnię działają szczególnie dobrze potencjalne korzyści.

2. Chwytliwy slogan

Dobrym pomysłem jest umieszczenie na stojaku typu roll up krótkiego, prostego i chwytliwego sloganu. Najlepiej, żeby przypominał on nagłówek w popularnym tabloidzie: natychmiast zwracał uwagę czytającego i zachęcał go do zapoznania się z pozostałą częścią tekstu, a w naszym przypadku raczej oferty reklamowej.

3. Czytelna czcionka

Twój roll up może posiadać błyskotliwy slogan i przemyślane treści, ale co z tego, skoro z dalszej odległości nikt nie da rady ich rozczytać? W przypadku tekstu na roll upie ogromną rolę odgrywa odpowiednio dobrana czcionka, która nie tylko musi posiadać właściwą wielkość, ale również nie może być przesadnie wymyślna i „fikuśna”.

4. Ważne informacje na wysokości oczu

Przy projektowaniu roll upu warto poświęcić chwilę na odpowiednie rozmieszczenie treści. Najważniejsze informacje powinny się zawsze znajdować na wysokości oczu czytającego. Na górze warto natomiast umieścić logo naszej firmy, bo elegancka grafika w wysokiej rozdzielczości zawsze zwraca uwagę przechodzących.

5. Duża ilość danych kontaktowych

O górze i środku była już mowa wyżej, ale jakie informacje umieścić na samym dole stojaka reklamowego typu roll up? Odpowiedź jest banalnie prosta: dane kontaktowe. W końcu są one przydatne jedynie osobom zainteresowanym. Poza adresem e-mail, stroną internetową i numerem telefonu, warto pójść z duchem czasu i podzielić się odnośnikami do profili firmowych na popularnych portalach społecznościowych (Facebook/Instagram/Twitter). Akurat w tym jednym przypadku od przybytku głowa nie boli, bo im więcej sposobów na skontaktowanie się z nami ma potencjalny klient, tym zwyczajnie lepiej.

6. Wysoka jakość grafik

Popularne przysłowie mówi, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów. Dlatego grafiki używane przez nas na roll upie nie mogą być kiepskiej jakości. Ważna jest przede wszystkim ich rozdzielczość: zdjęcia poniżej 300dpi będą skutecznie odstraszać „pikselozą”. Dlatego jeżeli nie posiadamy własnych fotografii, to zawsze możemy sięgnąć po te zamieszczone na jednym ze serwisów stockowych (to wirtualne magazyny zdjęć).

7. Ograniczmy liczbę czcionek na roll upie

Na koniec warto pamiętać o powściągliwości w używaniu różnego rodzaju czcionek. Eksperci doradzają, żeby ich liczbę ograniczyć do zaledwie dwóch, maksymalnie trzech, gdyż w przypadku większej ilości trudniej zachować spójność stylistyczną.

(Visited 3 174 times, 1 visits today)