Bank traktujesz tylko jako instytucję, która przechowuje twoje pieniądze lub ewentualnie pożycza gotówkę? To błąd! Dzięki produktom oferowanym przez banki możesz też skutecznie zarządzać finansami, inwestować kapitał, oszczędzać.

Na pewno wiesz, że warto inwestować pieniądze, warto je oszczędzać oraz warto mądrze je wydawać. Banki także to wiedzą i oferują instrumenty, które mogą bardzo ułatwić te zadania. Oto 5 produktów bankowych, z którymi warto się zaprzyjaźnić.Konto oszczędnościowe

To jeden z podstawowych produktów, które ma w swojej ofercie niemal każdy bank. Konto oszczędnościowe pozwala ulokować kapitał w bezpieczny sposób i zyskać niewielkie odsetki. Zazwyczaj sięgają one 1,5%, jednak zdarzają się także i promocyjne oferty, w których można zyskać nawet kilka procent. Do zalet kont oszczędnościowych należy ich elastyczność – gotówkę możesz podjąć w każdej chwili, a jedyne, co możesz stracić to odsetki za bieżący cykl rozliczeniowy.

Lokata terminowa

To także jeden z produktów, który pozwala uzyskać odsetki bez ryzyka utraty części lub całości zdeponowanego kapitału. Różnica pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym polega na tym, że lokata wymaga chwilowego zamrożenia kapitału – czyli raz wpłacone pieniądze można wypłacić dopiero po określonym czasie. Lokata terminowa oferuje jednak wyższe odsetki, niż konto oszczędnościowe, dlatego jeśli masz wolny kapitał i nie ma ryzyka, że będziesz go potrzebować w najbliższym czasie, warto skorzystać właśnie z tego produktu.

Karta kredytowa

Płatność kartą kredytową to bardzo popularna operacja, nie każdy wie jednak, że można pożyczkę z karty uczynić sposobem na dodatkowe zarabianie odsetek. Nieoprocentowana przez określony termin pożyczka z karty może być sposobem finansowania codziennych wydatków – na przykład zakupów spożywczych. Płacąc kartą za podstawowe artykuły, możesz przechowywać swoją wypłatę na koncie oszczędnościowym. Gdy nastąpi kapitalizacja odsetek, spłać nieoprocentowaną pożyczkę z karty. Zyskujesz nie tylko wartość odsetek, ale także korzystną historię kredytową.

Manager finansów

Nie jest to produkt bankowy sensu stricte, ponieważ zazwyczaj manager finansów jest dodatkiem do konta online lub aplikacji bankowości mobilnej. Jest to narzędzie pomocne podczas planowania wydatków oraz ich analizy. W łatwy sposób pozwala pogrupować koszty poniesione w danym okresie rozliczeniowym, a tym samym pokazuje jasno, na co przeznaczasz pieniądze i czy jest możliwe, aby na którymś z tych wydatków zaoszczędzić.

Fundusz inwestycyjny

Fundusze to instrumenty inwestycyjne, których celem zazwyczaj jest utrzymanie kapitału albo wypracowanie zysku. Jeśli chcesz zainwestować pieniądze, ale nie znasz się dobrze na gospodarce, to właśnie fundusz inwestycyjny może być udanym pierwszym krokiem w twojej karierze inwestora.

(Visited 353 times, 1 visits today)