Posiadanie pupila w domu wiąże się nie tylko z przyjemnościami takimi jak wspólne zabawy, głaskanie, czy po prostu obserwowanie naszego towarzysza, ale także z wieloma obowiązkami. O zwierzę trzeba dbać i również po nim sprzątać. Musimy liczyć się z wieloma różnymi zabrudzeniami: sierścią, błotem, a czasami także mniejszymi i większymi wypadkami. Jak utrzymać czystość w łazience, kiedy posiadamy pupila? Na co uważać i zwracać uwagę?



Kąpieli czas

Niezależnie od tego, czy posiadamy psa lub kota, zawsze prędzej czy później trzeba będzie go wykąpać. Należy pamiętać o tym, aby przed kąpielą dobrze wyczesać pupila. Zmniejszy to ilość sierści, które zostanie po nim w wannie lub kabinie, a której duża ilość może skutkować nawet zapchaniem odpływu.

Co z podłogą?

Kafelki położone na podłodze znacznie ułatwiają sprawę utrzymania czystości, ponieważ nie wsiąkają w nie płyny ani zapachy. Wszelkie rozlane nieczystości można usunąć z pomocą płynu do mycia kafelek. Podczas sprzątania kafelkowej podłogi warto mieć na uwadze fugi, w których mogą zbierać się pozostałości po zabrudzeniach.

Jeśli nasza podłoga przyozdobiona jest materiałowym dywanikiem, można rozważyć jego zmianę na przykład na gumowy, który nie schnie długo i umożliwia szybkie mycie pod bieżącą wodą. Dodatkowo znacznie wolniej zbiera sierść i kurz niż dywanik materiałowy.

Co w sytuacji jeśli posiadamy drewnianą podłogę w łazience? O ile jest ona odpowiednio zabezpieczona i zaimpregnowana, nie powinna sprawiać w czyszczeniu problemu większego niż podłoga kafelkowa. Warto przy niej zaopatrzyć się w sprej na plamy z moczu, który nie tylko pomaga w sprzątaniu przykrych niespodzianek, ale także neutralizuje ich zapach.

dog-1580116_1280

Meble pod ochroną

Bardzo istotną kwestią jest dopilnowanie by porysowaniu nie uległy powierzchnie zewnętrzne mebli łazienkowych. Jeśli posiadamy kota nie można pozwolić mu na wskakiwanie na szafki, czy też półki, a psom na gryzienie nóżek lub innych wystających elementów wyposażenia. Każde zarysowanie dokonane przez pazury lub zęby osłabia ochronną warstwę lakieru lub impregnatu, którą pokryte są meble.

Nie tylko nie wygląda to estetycznie, ale stale działająca wilgoć i wysoka temperatura mogą doprowadzić do wypaczania i deformowania mebla w miejscu uszkodzenia. – zauważa defra.pl – producent mebli łazienkowych.

Z tego powodu warto pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów, a jeśli mamy problem z pupilem gryzącym meble, można zastosować specjalistyczny preparat odstraszający kupiony w sklepie zoologicznym lub też bardziej domowy sposób, taki jak na przykład olejek goździkowy. Zadziała on na psy, koty z kolei nie przepadają za cytrusowymi zapachami.

Regularność kluczem do sukcesu

W przypadku takiego pomieszczenia jak łazienka bardzo ważna jest regularność czyszczenia. Jeśli nasz pupil posiada długie włosie, należy codziennie odkurzać podłogę, na której może gromadzić się kurz wymieszana z sierścią. Jeśli tego zaniedbamy, pod wpływem wilgoci utworzą się trudne do usunięcia kłębki, przywierające do powierzchni podłogi. Nie tylko psują wygląd, ale także ze względu na wysoką temperaturę panującą w łazience mogą być siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. Jednak przy odpowiedniej dozie samozaparcia można utrzymać czystą łazienkę także, kiedy posiadamy w domu czworonożnego pupila.

(Visited 202 times, 1 visits today)