Dzięki szczególnym walorom przyrodniczym i krajobrazowym, województwo warmińsko-mazurskie co roku przyciąga do siebie tysiące turystów. Może pochwalić się rozległymi kompleksami leśnymi, nieskażonymi przemysłem, licznymi jeziorami oraz bogatą fauną i florą. Wszystko to sprawia, że Warmia i Mazury są atrakcyjnym kierunkiem turystyki krajowej i zagranicznej.Co przyciąga turystów?

Przepiękne, dziewicze tereny wypoczynkowe nad jeziorami i rzekami na Warmii i Mazurach są największym atutem turystycznym regionu. Turyści spragnieni spokoju i ciszy przyjeżdżają na Mazury, gdzie mogą zatrzymać się w jednym z licznych pensjonatów oferujących komfortowe warunki noclegowe, takich jak np. Pensjonat Vita. Wiele miejsc tego typu ma w swojej ofercie dodatkowo wynajem kajaków, łodzi, żaglówek czy rowerków wodnych, albo organizuje dodatkowe atrakcje w lasach i nad jeziorami. Dlatego oferta turystyczna Mazur jest coraz szersza.

Miłośników żeglowania na pewno zadowolą na Mazurach warunki naturalne, a właściwie jeziora. To właśnie w województwie warmińsko-mazurskim znajdują się dwa największe jeziora Polski – Śniardwy i Mamry, a także i inne zbiorniki wodne. Jeziora są ze sobą połączone kanałami i rzekami, wspólnie tworząc wielokilometrowy system szlaków wodnych. Dlatego można tu z powodzeniem uprawiać dowolne sporty wodne – żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie czy kajakarstwo i wędkowanie. Jak widać, nie na darmo Mazury są nazywane „Krainą Jezior” w Polsce.

Mieszkańcy Mazur dbają o to, aby zachować dla kolejnych pokoleń i dla przyjeżdżających tu turystów jak najmniej przekształcone i zanieczyszczone przez człowieka tereny. Nadal właśnie w tym miejscu znajdują się tzw. Zielone Płuca Polski. Powietrze jest czyste, ponieważ nie ma tu dużych zakładów przemysłowych czy często uczęszczanych dróg i autostrad.

Statystyki ruchu turystycznego

Wiele walorów turystycznych Mazur i Warmii powoduje, że regiony te są często odwiedzane przez turystów, nie tylko z kraju, ale i zza granicy. Urząd Statystyczny w Olsztynie w 2015 roku zaprezentował obszerny raport dotyczący ruchu turystycznego w województwie warmińsko-mazurskim. Interesująco przedstawiają się dane dotyczące turystów zagranicznych w tym regionie Polski. W 2014 roku stanowili oni prawie 16 proc. korzystających z noclegów na Warmii i Mazurach. Wśród nich najwięcej było Niemców (46,5 proc.), Rosjan (23,4 proc.), Litwinów (4,2 proc.) i Francuzów (2,4 proc.).

Sprawdź wczasy na mazurach w Pensjonacie Vita

(Visited 7 699 times, 6 visits today)