Trudno wyobrazić sobie współczesne sklepy oraz logistykę bez kodów kreskowych. Są one niezwykle przydatnym wynalazkiem, który ciężko czymś zastąpić. Pojawiła się jednak bardzo atrakcyjna alternatywa w postaci technologii RFID. Ma ona liczne zalety i szybko zyskuje popularność.

Gdzie najbardziej się przyda i kto powinien w nią zainwestować? Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom.



Na czym polega technologia RFID?

RFID, czyli Radio-Frequency Identification, to sposób komunikacji bezprzewodowej między obiektem a czytnikiem przy pomocy fal radiowych. Odpowiednio zaprogramowany czytnik kodu kreskowego jest w stanie odszyfrować i przesłać dane, a nawet zasilić chipy przechowujące informacje.

To pozwala na wielokrotny zapis danych, tworzenie wielu tagów naraz oraz odczytywanie ich w prędkości sięgającej 500 tagów na sekundę. Ponadto wyróżniają się znacznie lepszą trwałością nośników w porównaniu do tradycyjnych etykiet zawierających kody kreskowe..

Standardy czytników kodu kreskowego

Istnieją trzy standardy w technologii RFID. Każda z nich, ze względu na swoje parametry, znajdzie inne zastosowanie. Oto one:

1) Low Frequency (LF). Niskie częstotliwości mają zakres od 30 do 300 kHz. Zazwyczaj wykorzystuje się jednak 125 kHz lub 134 kHz, co pozwala na odczyt z odległości najwyżej 10 cm. To doskonały sposób na znakowanie zwierząt.

2) High Frequency (HF). Wysoka częstotliwość to 3-30 MHz. Standard ISO zaleca stosowanie 13,56 MHz. W efekcie dane można rozszyfrować z odległości ok. 15 cm.

3) Ultra-High Frequency (UHF). Ultra wysoka częstotliwość obejmuje zakres od 300 MHz do 3 GHz, ale w praktyce nie przekracza on 860-960 MHz. Przydaje się tam, gdzie jest potrzeba odczytywania informacji z odległości 15 m (technologia pasywna) oraz 30-60 m (technologia aktywna).

Praktyczne wykorzystanie mobilnego czytnika RFID

Możliwości efektywnego stosowania urządzeń jest bez liku. Najczęściej mobilny czytnik RFID wykorzystuje branża produkcyjna i logistyczna. Przydaje się także do inwentaryzacji, zarządzania majątkiem firmy, rozliczania opakowań zwrotnych czy zarządzania sprzętem IT.

A to nie wszystko! Z mobilnych czytników RFID zaczęły korzystać także szpitale, kliniki i przedsiębiorstwa związane z opieką zdrowotną w celu nadzoru nad sprzętem, dostawami artykułów medycznych, a także dokumentacją związaną z pacjentami.

Jaki czytnik kodu kreskowego wybrać?

Na rynku znajduje się wiele czytników o zróżnicowanych parametrach. Wybór konkretnego modelu w dużej mierze zależy od potrzeb miejsca pracy. Warto jednak zaufać uznanym w branży producentom. Tylko oni są w stanie zagwarantować odpowiednią jakość wykonania oraz trwałość swoich produktów. Wśród nich warto wymienić, chociażby Bluebird oraz Zebra.

Zainteresowanych profesjonalnymi urządzeniami zachęcamy do przyjrzenia się naszemu asortymentowi. Posiadamy mobilne czytniki RFID pochodzące od zaufanych producentów. Więcej informacji na ten temat udzielimy podczas kontaktu telefonicznego lub mailowego.

(Visited 30 times, 1 visits today)