escape-roomSzukając sposobu na spędzenie czasu wolnego ze znajomymi często zastanawiamy się nad możliwościami i staramy się wybrać coś kreatywnego. Wyjście do kina, spotkanie w pubie, kawiarni, restauracji czy aktywny czas na świeżym powietrzu powtarzają się tak często, że zaczynamy szukać alternatyw. Jedną z nich jest wybranie się do pokoju zagadek. Tylko jak znaleźć ten właściwy i na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego miejsca?

Kilka słów o escape room…

Zabawa w pokój zagadek przywędrowała do Polski jakiś czas temu i intensywnie się rozwija. W każdym większym mieście znajdziemy już przynajmniej jeden escape room. O co właściwie w tej grze chodzi? Grupa, zazwyczaj 4-6 osób, zostaje zamknięta w pokoju, z którego musi w określonym czasie (45-60 minut) się wydostać. Aby tego dokonać należy rozwiązać szereg logicznie powiązanych ze sobą zagadek i odgadnąć szyfr do drzwi. Kreatywne myślenie i umiejętność pracy w zespole to pożądane cechy, dzięki którym sukces gwarantowany! Po drodze czyha wiele niespodzianek, więc trzeba być czujnym i ostrożnym.Wybór pokoju

Decydując się na escape game warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Jednym, jak nie najważniejszym, jest wybór samego pokoju. Każdy escape room oferuje kilka pokoi tematycznych, więc warto przemyśleć wybór i zastanowić się nad ofertą dostępną w konkretnym mieście. Możliwości jest wiele, a pokoje urządzone są w różnych klimatach – od archeologicznego, nadprzyrodzonego, iluzyjnego, detektywistycznego, szpitalnego, futurystycznego po escape roomy popularnych gier komputerowych lub seriali, jak np. Gra o Tron. Niektóre nie ograniczają się do jednego pomieszczenia, ale trzeba pokonać cały labirynt połączonych ze sobą pokoi.

Ilość uczestników

Do każdego escape room może wejść określona liczba graczy. W zależności od pokoju, zazwyczaj jest to od 2 do 6 uczestników. Jednak czy w tym przypadku sprawdza się przysłowie „co dwie głowy to nie jedna”? – Wszystko zależy od grupy. Czasami mniejsza liczba osób będzie lepiej i sprawniej radziła sobie, niż kilkuosobowy zespół. Ważne jest, aby odpowiednio podzielić się zadaniami i nie zacierać śladów. Warto dzielić się spostrzeżeniami na głos, z innymi uczestnikami, aby nic ważnego nie umknęło. Zagadki są trudne, a wejście do pokoju nie zawsze oznacza, że uda się je rozwiązać. Gdyby przygotowane przez nas zadania były zbyt łatwe to nie byłoby radości i satysfakcji z ich rozwiązania i osiągnięcia celu, jakim jest wydostanie się z pokoju – mówi Fryderyk Gajewski z firmy Captivity.pl organizującej escape room w Warszawie.

Pamiętając o tym, na co zwrócić uwagę wybierając pokój zagadek nie zapominajmy o najważniejszym – escape room to przede wszystkim dobra i kreatywna zabawa dla całej grupy!

(Visited 774 times, 1 visits today)