dziecko

Alergia to wredne schorzenie, które szczególnie upodobało sobie dzieci. Na szczęście można sobie z nią radzić.<br>
Niektórym cieknie z nosa, inne cierpią na bóle brzucha a niektóre mają wysypkę. Dzieci z alergią wymagają szczególnej opieki. Powinny być pod opieką lekarza, jednak w niektórych przypadkach rodzice mogą sami podejmować środki zaradcze (jednak dopiero po piątym roku życia). I podawać im leki na alergię dostępne bez recepty.

Zacznijmy od eliminacji

Zanim jednak się na to zdecydują, powinni spróbować sposobów łagodniejszych. W przypadku alergii pokarmowych pierwszym krokiem jest rozpoznanie i zaprzestanie stosowania produktów spożywczych, które je wyzwalają. Najczęściej chodzi o mleko i produkty nabiałowe.



Małe dzieci nie mogą się bez nich obyć, dlatego powinny dostawać specjalne mieszanki zastępcze.

Jeśli dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry należy zacząć od eliminacji substancji drażniących skórę. Pierwszymi podejrzanymi są różne rodzaje mydeł, środki pielęgnacyjne zawierające barwniki, konserwanty i substancje zapachowe, a także proszki do prania. W wielu przypadkach tylko tyle wystarczy. A jeśli nie?

 

Leki na katar sienny

Popularnymi lekami na alergię są te, które działają odczulająco. Na liście preparatów dostępnych bez recepty znajdują się między innymi cetryzyna, która wchodzi w skład popularnego Zytrecu (osłabia objawy) i loratadyna (ma podobne działanie w przypadku kataru), będąca podstawą dla takich leków jak Aleric czy Loratadyna.

Wśród substancji pomagających w zwalczeniu nieżytu nosa jest też kromoglikan sodowy. Wchodzi w skład polcromu. Z kolei popularny Nasivin bazuje na chlorowodorku oksymetazoliny, substancji która łagodzi obrzęk błony śluzowej nosa. Zadaniem tego leku jest ułatwienie oddychania.

 

Preparaty na alergie skórne

Nieco inne środki stosuje się, kiedy dziecko ma alergię skórną. Leczenie ma charakter objawowy. A to oznacza, że skupia się przede wszystkim na zahamowaniu rozwoju i usunięciu ze skóry swędzących ran. Alergia skórna w większości przypadków to tak zwane atopowe zapalenie skóry.

Kremy i maści dostępne bez recepty są znacznie słabsze od tych przepisywanych przez lekarza (które bazują na sterydach) jednak w łagodniejszych przypadkach azs mogą przynieść ulgę. Popularne są więc fenistil i dapis, ale także hydrokortyzon. Można także stosować leki zawierające alantionę (należy do nich Alantan) oraz maści wykonywane na zamówienie.

Warto także dbać o odpowiednie nawilżenie skóry dziecka. Nader często już samo to wystarczy, żeby złagodzić pierwsze objawy alergii.

Lekarz pomoże

Nie można się łudzić, że którykolwiek z leków dostępnych bez recepty pozwoli zwalczyć alergię na dobre. Można za ich pomogą łagodzić objawy, jednak nie da się usunąć przyczyn uczulenia. Tutaj pomóc może jedynie lekarz alergolog.

Nie tylko przeprowadzi testy, dzięki którym będzie można wykryć przyczynę alergii, ale także zaproponuje odpowiednią metodę odczulania. Czy jednak będzie w stanie całkowicie wyleczyć dziecko z alergii? Niestety, takie przypadki raczej się nie zdarzają.

Foto: @notnixon / Foter.com / CC BY-NC-SA.

 

Współpraca
materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.
(Visited 461 times, 1 visits today)