Jednym z głównych pierwiastków występujących na kuli ziemskiej jest azot. To właśnie on stanowi znaczący element składowy objętości powietrza. Jego odmiana w postaci ciekłego azotu powstaje poprzez skraplanie.
Posiada niezwykłe właściwości, dzięki czemu używany jest w wielu dziedzinach m.in. w medycynie lub w przemyśle. Do czego dokładnie można go wykorzystać i jakimi wyróżnia się właściwościami? Jak należy go przechowywać i transportować? Przyjrzymy się tym zagadnieniom.
Powstawanie ciekłego azotu i jego główne właściwości
Ciekły azot powstaje z suchego, oczyszczonego powietrza. Pierwszym krokiem jest jego sprężenie do wysokiego ciśnienia, a następnie schłodzenie i rozprężenie. Stała wymiana ciepła powoduje systematyczny spadek temperatury rozprężanego powietrza, co prowadzi do skraplania.
Skroplony azot to substancja całkowicie pozbawiona właściwości fizjologicznych. Temperatura wrzenia nie przekracza -90°C. W momencie kontaktu z obiektem, który posiada znacznie wyższą temperaturę, dochodzi do gwałtownego parowania i wrzenia cieczy kriogenicznej. To natomiast powoduje podwyższenie ciśnienia panującego w naczyniu, w którym zawarty jest ciekły azot.
Niezwykła i obszerna użyteczność ciekłego azotu
Ciekły azot ma niezwykle obszerne zastosowanie. Ogromne zainteresowanie badaniami nad tą właśnie substancją doprowadziło do utworzenia odrębnej dziedziny nauki, czyli kriogeniki. Polega ona przede wszystkim na analizie właściwości ciał znajdujących się w skrajnie niskich temperaturach.
Powszechnie wykorzystuje się go m.in. w przemyśle spożywczym i w kulinariach. W jaki dokładnie sposób? Chociażby poprzez zamrażanie produktów. Wówczas niezwykle istotne jest zachowanie ich naturalnego zapachu, wyglądu oraz konsystencji. Z pomocą przychodzi właśnie ciekły azot, który również minimalizuje ryzyko zakażenia bakteriami salmonelli, a przede wszystkim skraca sam proces zamarzania. Dzięki tej właśnie cieczy kriogenicznej przygotowuje się także potrawy kuchni molekularnej, w której ważne jest, aby były pozbawione konserwantów i barwników.
Azot występujący w ciekłym stanie skupienia odgrywa ogromną rolę w medycynie. W gabinetach dermatologicznych sprawdza się podczas krioterapii. Przykładowym zabiegiem jest, chociażby usuwanie przy jego pomocy zmian skórnych w postaci włókniaków. Stosuje się wówczas metodę wymrażania, która jest gwarantem zadowalających efektów.
Ma również znaczenie w badaniach medycznych i biologicznych. Jest niezbędny, aby doprowadzić do zmrożenia męskich komórek rozrodczych, stosowanych w zapłodnieniu metodą in vitro.
Ciekły azot bardzo często wykorzystywany jest przez spawaczy. Metalowa powierzchnia po zagazowaniu staje się znacznie łatwiejsza w obróbce, co znacząco wpływa na jakość, komfort i precyzję wykonywanych prac spawalniczych.
Ciekły azot – co z jego przechowywaniem oraz transportem?
Jak widać, ciekły azot ma ogromne zastosowanie w wielu dziedzinach i branżach. Co natomiast z jego przechowywaniem oraz przewozem? Ze względu na swoje właściwości zarówno magazynowanie, jak i transport musi odbywać się w odpowiednich warunkach.
Spełniają je specjalnie dedykowane pojemniki zwane naczyniami Dewara. Odpowiednie naczynia chłodnicze znaleźć można w sklepie Cryogen. Asortyment wyróżnia się ergonomiczną budową, która jednocześnie wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania. Znajdują się tam modele odpowiednie zarówno do przewozu skroplonego azotu, jak i jego przechowywania.