Projektując system ogrzewania gazowego do domu, trzeba zdecydować się na zakup kotła. Urządzenie to jest sercem całego układu, dlatego należy dobrze przemyśleć jego wybór. Moc Kocioł powinien być optymalnie dostosowany do zapotrzebowania domu na ciepło oraz miejsca, w którym będzie zainstalowany.
Przed jego zakupem trzeba również zastanowić się, jak ma być podgrzewana ciepła woda użytkowa w domu. Warto umówić się ze specjalistą, który pomoże dokonać najlepszego wyboru.
Czym jest gazowy kocioł dwufunkcyjny?
Gazowy kocioł dwufunkcyjny to urządzenie łączące w sobie funkcje kotła grzewczego z przepływowym podgrzewaczem wody. Zasada jego działania jest prosta – kiedy któryś z domowników odkręca wodę, kocioł przełącza się na funkcję grzania c.w.u., a gdy ją zakręca, kocioł błyskawicznie wraca do funkcji ogrzewania domu.
W przeciwieństwie do kotłów jednofunkcyjnych nie mają osobnego zasobnika, w którym gromadzona jest podgrzana woda użytkowa. Są za to wyposażone w przepływowy płytowy wymiennik ciepła, który odpowiada za wytwarzanie ciepła oraz podgrzewanie wody użytkowej w instalacji gazowej.
Aby poradził sobie z szybkim ogrzaniem wody, wymiennik musi mieć bardzo dużą powierzchnię. Ważnym elementem kotłów dwufunkcyjnych jest też pompa cyrkulacyjna, dzięki której utrzymywane jest odpowiednie krążenie wody w całym systemie.
Kiedy warto się zdecydować na gazowy kocioł dwufunkcyjny?
Gazowe kotły dwufunkcyjne, których szeroki wybór jest np. w sklepie z urządzeniami grzewczymi Merkury, są polecane przede wszystkim do mieszkań, w których znajduje się jedna łazienka.
Wynika to z faktu, iż mogą one dostarczyć ograniczoną ilość ciepłej wody, więc kiedy zostaną w jednym momencie odkręcone dwa krany, lecąca z nich woda będzie miała niższą temperaturę od pożądanej.
Kolejnym warunkiem, który musi być spełniony, aby móc zdecydować się na zakup kotła dwufunkcyjnego, jest odpowiednia odległość urządzenia od punktów poboru ciepłej wody użytkowej. Nie może się on znajdować dalej niż 8-10 m od nich.
Jeżeli w mieszkaniu nie masz osobnego pomieszczenia, które możesz przeznaczyć na kotłownię, wybór takiego kotła będzie doskonałą decyzją. Kotły dwufunkcyjne są niewielkich rozmiarów i mają kompaktową budowę. Nie posiadają zasobnika, który zajmuje dużo miejsca, dlatego można je zainstalować nawet w małej łazience czy w pomieszczeniu gospodarczym.
Rodzaje dwufunkcyjnych kotłów gazowych
Inwestorzy mają do wyboru kilka rodzajów kotłów dwufunkcyjnych:
• kotły dwufunkcyjne z otwartą komorą spalania,
• kondensacyjne kotły dwufunkcyjne
• kotły dwufunkcyjne z zasobnikiem.
Kotły z otwartą komorą spalania muszą pobierać powietrze niezbędne do spalania gazu bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajdują. Ze względów bezpieczeństwa można je zatem instalować jedynie w pomieszczeniach z wystarczającą wentylacją.
Dwufunkcyjne kotły kondensacyjne są energooszczędne, gdyż do ogrzewania wykorzystują nie tylko ciepło pochodzące ze spalania gazu, ale także odzyskują je ze spalin. Ich eksploatacja jest więc tańsza, a efektywność i wydajność pracy wyższa. Mają zamkniętą komorę spalania, nie pobierają więc powietrza z pomieszczenia, w którym się znajdują i są całkowicie bezpieczne dla użytkowników.