Bezzałogowe statki powietrzne nazywane dronami nie są dzisiaj używane tylko do celów wojskowych. Coraz częściej z dronów korzystają także cywile i to nie tylko do zabawy. Drony stały się bardzo popularne, jest na rynku coraz więcej, a to oznacza, że ich cena spadła. Coraz więcej częściej drony kupują osoby, które amatorsko lub zawodowo zajmują się fotografią. Zdjęcia z powietrza są niezwykle bowiem atrakcyjne. Po co fotograf kupuje drona?Możliwości wykorzystania drona do robienia zdjęć lub filmów jest bardzo dużo. Zdjęcia czy filmy z wysokości to tylko jedna z nich. Dron ma możliwość dotarcia w miejsca, w które my z aparatem czy kamerą nie mamy najmniejszych szans się dostać – dzięki temu mamy możliwość wykonania naprawdę bardzo unikalnych zdjęć. Latająca maszyna jest przydatna również, gdy chcemy wykonać ujęcia 360 stopni wokół fotografowanego obiektu. To tylko kilka przykładów możliwości wykorzystania drona do wykonywania fotografii.

Na co zwrócić uwagę kupując drona do fotografowania?

Zanim wybierzemy się na zakupy zastanówmy się, do czego zamierzamy wykorzystywać drona i jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup takiej bezzałogowej maszyny latającej. Na rynku dostępne są obecnie modele półprofesjonalne oraz profesjonalne. W przypadku tych pierwszych możliwe jest wykonanie bardzo ładnych zdjęć nie tylko w bezwietrzne dni. Modele profesjonalne to spory wydatek, są to jednak drony, które są bardzo wytrzymałe o liczbie skrzydeł.

Na pewno nie są to modele, od których warto zaczynać przygodę z fotografowanie z wykorzystaniem drona. Możliwości kamery, która jest dołączona do drona to najważniejszy parametr, na który w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na zakupach. Kamera powinna mieć rozdzielczość 4K czyli 3840 x 2160 pikseli. Dodatkowo zwróćmy uwagę, czy możliwe jest wykonywanie zdjęć seryjnych.

Powinniśmy zainteresować się również tym, czy można zmienić czas otwarcia migawki oraz na to jaka jest rozdzielczość matrycy. Poruszenia i drgania nie są tym, na czym podczas wykonywania zdjęć i filmów będzie nam najbardziej zależało – wręcz przeciwnie, będziemy chcieli, aby obraz był płynny. Dlatego powinniśmy wybrać model, który został wyposażony w gimbal (można go porównać do statywu). W przypadku, gdy planujemy posługiwanie się już posiadanym przez siebie aparatem, musimy sprawdzić, czy dron udźwignie aparat.

Sprawdźmy więc, jaki jest udźwig wybranego przez nas modelu. Warto też pamiętać o tym, że nawet modele z wyższej półki cenowej nie latają ciągle przez kilka godzin. Dlatego też warto sprawdzić, jak długo wybrany model utrzyma się w powietrzu. Profesjonalne modele powinny latać bez przerwy nawet do 25 minut. Niektórzy producenci dronów dodają dodatkowe akumulatory; jeśli w naszym modelu ich nie ma, zainwestujmy w ich zakup.

Fotografowanie z wykorzystaniem drona daje wiele nowych, zupełnie nowych możliwości. Modeli dronów, które są polecane dla fotografów jest już na rynku całkiem sporo. Ich ceny kształtują się na bardzo różnym poziomie. Profesjonalne mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Artykuł powstał przy współpracy z MegaDron.pl
(Visited 360 times, 2 visits today)